Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
Prof. Dr. Fügen BERKAY ile “UYGAR İNSAN VE YAŞAMA DAİR”

Prof. Dr. Fügen BERKAY ile “UYGAR İNSAN VE YAŞAMA DAİR”

Yaşam Bilimleri 27 Nisan 2021 20:51 - Okunma sayısı: 1.221

Hülya Kandemir Yavuz

Prof. Dr. Fügen BERKAY ile “UYGAR İNSAN VE YAŞAMA DAİR”
Hülya Kandemir Yavuz: Hocam öncelikle “UYGAR İNSAN VE YAŞAMA DAİR” konulu söyleşimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyoruz.
Hülya Kandemir Yavuz: Hocam sizce uygar insan nedir? Ölçütleri nelerdir?
Prof. Dr. Fügen BERKAY: Sayın Yavuz, ‘’Dünya ve İnsanlık, Uygar İnsan ve Yaşama Dair’’söyleminin içindeki saklı soru ‘’Uygarlık nedir?’’ sorusu aslında. Başlık çok güzel, ama içinde saklı sorunuzun cevabı bir hayli zorlu. Bu gerçekten de hem sorulması gereken hem de tam da gerektiği gibi cevaplanabilmesi için ciltler dolusu kitabın referans alınması ile sayfalarca yazılması ya da günlerce tartışılması gereken bir soru ve konu. Hele bir de dosya kağıdının diğer yüzü gibi hemen kendisine yapışık duran ‘’Kültür nedir’’sorusunu da bir yana bırakamayacağımızı düşünürsek !!!
Toplayıcılığı aşıp da şehirler kurup yerleşmeye, o şehirlerin içinde birçok maddi, manevi değerler üretmeye, işbölümü oluşturmaya girişebilecek hale geldiğinde, yapıp ettiklerini yazıp bir de ‘’tarih’’ oluşturmayı başarabildikten sonrası kendimizi ‘’uygar’’ kabul ediyoruz insanlık olarak.
Hülya Kandemir Yavuz: Eğitimin amacı uygar insan yetiştirmektir, bu işlevi gerçekleştirebiliyor muyuz? Eğer gerçekleştiremiyorsak nedenlerini açıklar mısınız?
Prof. Dr. Fügen BERKAY: Halen şu sınırlı yerküre ve onun sunduğu zenginliklerimizi doğru dürüst paylaşmayı ve sürdürülebilirliğini sağlayabilmiş, daha doğrusu başarabilmiş değiliz.
O nedenledir ki,’’Aslında mutlaka daha önce de bilmediğimiz uygarlıklar vardı. Hem de nasıl bir Altın Çağ yaşadılar, kim bilir?’’ diye aranıp durmakta, geçmişe ait efsanelerin peşinde koşmaktayız.
Bunca teknik buluş, başarı, teorik ve uygulamalı doğa bilimleri, insan ve toplumları analiz etmeye uğraşan sosyal bilimler, uygarlığın temel başlatıcısı olan toplulukların bu göreli başarının günümüze kadar gelen seyrini hemen hemen eksiksiz tespit etmiş durumdadır.
Tarım devrimi, toprağa yerleşme yani ilk köy yerleşmeleri geriye doğru iyice bilinir haldeler artık. En azından Doğu ve Batı Uygarlıklarının ortak temelinin Hint, Sümer ve Eski Mısır kaynaklarını çok iyi anlayabilmemizi sağlayan Arkeolojik başarılarımız da mükemmel. Ama yine çok büyük bir eksik varki; bir türlü mutlu da değiliz !!!

Hülya Kandemir Yavuz: Sizce gerçekten de kayıp uygarlıklar var mıdır?
Prof. Dr. Fügen BERKAY: Aslında, insanlığın şimdiye kadar başaramamış olsak bile hiç olmazsa gelecekte yararını görebileceği bir ortak insanlık etiği arayışına giremiyoruz.
Bunun yerine ‘’Ah keşke kaybolmamış olsalardı ya da izlerine ulaşabilseydik ‘’arayışı ile geçmiş ütopyaların hayali ile yaşayıp gidiyoruz.
Ama ne çare ‘’u- topos’’ adı üzerinde ‘’olmayan yer’’ demek değil mi? Aslında o halde geçmişin ürünü olan günümüz insanının ortak yanlışlarını öz eleştiri ile aşacak ve geleceğe de taşımayacak bir insanlık etiği arayışı içine girilmesi gerekirken hep çok gerilerde bir zamanlar var olmuş olduklarını düşünüp durduğumuz ‘’u- topos’’ yani az önce de söylediğim gibi geçmişte olmayan yerleri arayıp duracağız.
Hülya Kandemir Yavuz: Sizce, Pandemi süreci ve sonrası bizim uygarlığımızla ilgili neler düşündürüyor?
Prof. Dr. Fügen BERKAY: Şu salgın da bize onca ağır hatalarımızı göstermedi ise, ne gösterecek bilemiyorum! Gelecekten geçtim bir virüsle başa çıkabilmek için güç birliği, bilimsel işbirliği, bilgi paylaşımı yerine ‘’insanlık’’ ve sözüm ona ‘’uygar insan’’ aşı rekabeti ve onun getireceği rant peşinde! Bu ne yaman bir çelişki.
İşte belki bu son dersi de unutmadan yeni ve gelecekteki kuşaklara yapabileceğimiz en büyük iyilik, insanlığın uygarlık ve ona bağlı çatışmalar tarihini, eksiklerini, noksanlarını, hatalarını, holistik (bütüncü) bir bakışla daha ilk eğitimde öğretmeye başlamak ve eğer başarabilirsek birbirini bulduğu her fırsatta( kaba tabirimi mazur görün) boğazlamaya çalışmayan bir ’’insan’’ modeli yetiştirecek eğitim-öğretim mucizesi yaratabilmek, hepimizi hayal ve idealize ettiğimiz bir kültür ve uygarlığa taşıyabilecektir… ki bu da hiç olmazsa şimdilik bir hayli güç görünüyor. Benim de önerebileceğim bir sihirli formül yok ama bir ümidim var!
Kendini cayır cayır yakabilen ateşi denetleyerek bugünlere kadar inanılmaz teknolojiler geliştirerek gelen insanlık belki çok fazla gecikmeden bir gün kendini de denetleyebilir hale gelebilecektir.
Hülya Kandemir Yavuz: Hocam değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için hem Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi ailesi adına hem de okuyucularımız adına çok teşekkür ederiz.
Prof. Dr. Fügen BERKAY: Rica ederim. Ben de size, sizlere ve değerli okuyucularımıza çok teşekkür ediyorum.

Yorumlar (1)

Elvin Yavuz - 28 Nisan 2021 11:02

?
SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Yaşam Bilimleri
YOKLUĞUN ÇIĞ DÜŞÜREN SESSİZLİĞİ

Yaşam Bilimleri21 Ağustos 2021 20:31

YOKLUĞUN ÇIĞ DÜŞÜREN SESSİZLİĞİ

Kontrolsüz Göçler ve bedeli ! Afganlılar Türkiye’ ye uyum sağlar mı?

Yaşam Bilimleri26 Temmuz 2021 19:14

Kontrolsüz Göçler ve bedeli ! Afganlılar Türkiye’ ye uyum sağlar mı?

ARI DİLİM DURU DİLİM TÜRKÇEM – 2

Yaşam Bilimleri30 Mayıs 2021 12:39

ARI DİLİM DURU DİLİM TÜRKÇEM – 2

EĞİTİMDE KELEBEK ETKİSİ

Yaşam Bilimleri27 Mayıs 2021 07:29

EĞİTİMDE KELEBEK ETKİSİ

Kolaylaştırılmış Öğrenme Basamakları 4

Yaşam Bilimleri25 Mayıs 2021 18:48

Kolaylaştırılmış Öğrenme Basamakları 4

BİR HÜZÜN GECESİ

Yaşam Bilimleri09 Mayıs 2021 22:32

BİR HÜZÜN GECESİ

Kolaylaştırılmış Öğrenme Basamakları 3

Yaşam Bilimleri08 Mayıs 2021 15:28

Kolaylaştırılmış Öğrenme Basamakları 3

ÖĞRENCİ NE İSTİYOR, ÖĞRETMEN NE İSTİYOR, GELECEK NE İSTİYOR?

Yaşam Bilimleri02 Mayıs 2021 22:36

ÖĞRENCİ NE İSTİYOR, ÖĞRETMEN NE İSTİYOR, GELECEK NE İSTİYOR?

Sanat ve Bilimsel Bilgi

Yaşam Bilimleri02 Mayıs 2021 13:37

Sanat ve Bilimsel Bilgi

BU NE SEVGİ AH!..

Yaşam Bilimleri29 Nisan 2021 18:51

BU NE SEVGİ AH!..