Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
GİZLİ LİDERLİK

GİZLİ LİDERLİK

Sosyal Bilimler 06 Nisan 2021 19:08 - Okunma sayısı: 1.071

UĞUR ÖZEREN

GİZLİ LİDERLİK

Hababam sınıfında aklımızda kalan bir sahne vardır. Okulun idealist müdür yardımcısı Mahmut hoca, insiyatif kullanarak alınması gereken tüm kararları hızla alıp, süreci başarılı bir şekilde yönetirdi. Ortaya çıkan bu durum okulun sağlıklı işleyişini sağlarken, bir gerçeği bizlere net olarak gösterdi. Gizli liderlik…. Evet Mahmut Hoca , gizli bir liderdi.
John Adair’ ın dediği gibi aslında, ‘’ Liderlik pozisyon değil, aksiyondur. .’’ cümlesinin açıklamasıydı.
Tüm kurumlarda performans ölçümü olduğunu, ancak güven ölçümü neden olmadığını hiç sorguladık mı?
Sahi neydi güven?
Gerçekten de, bu sorunun gelişmek ve değişmek için çok büyük bir önemi var. Gizli liderlerin beslendiği kaynak güven, fedakarlık ve güçlü iletişim kanallarına sahip olmalarıdır.


"En çok kime güveniyorsunuz?" sorusu; insanın olduğu her yerde gizli liderleri ortaya çıkarmak için çok etkili bir sorudur.
Gizli liderler, öğrenen topluluklarının gelişmesi ve değişmesi büyük bir potansiyellerdir.
Gizli liderler; ‘'Aktif öğrenme topluluklarının, gelişmek ve değişmesini sağlayan önemli iletişim kanallarıdır.
Gizli liderler; öğrenen topluluklarının güç ve enerji kaynağı olarak, karşılaşılan olayların çözüm için en gerekli olan yakıt olan ‘’Güven ve Dayanışma’’ üretirler. Ürettikleri bu gücü karşılıksız paylaşıp, süreci doğru planlamayı kolaylaştırırlar. Süreç, onların oluşturduğu güven ve istikrar ile sağlıklı olarak harekete geçer.


Öğrenme topluluğumuzu başarıya ulaştırmak istiyorsak, topluluğun gizli liderini fark etmemiz gerekecektir. O lideri fark ettiğimiz anda, sınıfımızın veya öğrenme topluluğumuzun gelişim ve dönüşümünün yol haritasını görebiliriz, süreci doğru yönetebiliriz.
Öğrenen topluğu oluşturup, etkili bir öğrenen takım yaratmak istiyorsak, farklı yetenekleri olan öğrencilerin bir araya gelmesini değil, güven ve samimiyet içinde çalışmaları sağlayacak bir ortam planlama içerisinde bulunmamız gerekmektedir.
Birlikte zaman geçirmek, aynı yüke omuz koymak, yaşanan sürecin etkisini ve sonuçları paylaşmak, takımın rehabilite edilmesi, güven ölçümü, öğrenme topluluklarının performansını olumlu etkileyecektir. Çünkü, paylaşılan sadece çalışma programı değil, yaşanan sosyal ve duygusal gelişim aşamaları da olmaktadır.
Güven, öğrenen ve çalışma toplulukları için sevgiden daha kıymetli, saygının oluşması için gerekli olan en önemli kavramdır. Güven kavramının içini dolduran ise iletişim ve samimiyettir.


Geleceğimizi, güven ve iletişim üzerine inşa edebileceğimizi ortaya çıkaran bu salgın döneminde öğrenme topluluklarının doğru yönlendirilmesi çok önemlidir. Gizli liderler, harmanlanmış eğitimde öğrenme topluluklarını, güven esaslı çalışma ilişkisine yönlendirerek keyif ve enerji katarlar.
Bu dönemde yapılması gereken tek şey D.Thoreu’nun dediği gibi;
‘’En iyi yönetim, en az yönetendir. ‘’ ilkesine uygulamaktır.
Haydi şimdi etrafımıza bakalım, bize güven veren, iletişim kanalları güçlü ve alternatif süreç üreten kimler var. İşte, fedakar gizli liderinizi buldunuz…
Varolun

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Sosyal Bilimler
DİRENÇ

Sosyal Bilimler13 Temmuz 2021 11:31

DİRENÇ

ARI DİLİM DURU DİLİM TÜRKÇEM – 3

Sosyal Bilimler04 Temmuz 2021 16:44

ARI DİLİM DURU DİLİM TÜRKÇEM – 3

ARI DİLİM DURU DİLİM TÜRKÇEM -1

Sosyal Bilimler13 Mayıs 2021 19:47

ARI DİLİM DURU DİLİM TÜRKÇEM -1

Sosyal Bilimler23 Mart 2021 08:09

"PANDEMİDE ÖĞRETMENLİK VE EĞİTİM SORUNSALI"

Toplumcu Yenilikçi Eğitimcilerimiz

Sosyal Bilimler13 Mart 2021 17:10

Toplumcu Yenilikçi Eğitimcilerimiz

Prof. Dr. CÜNEYT AKALIN ile “UYGAR İNSAN VE YAŞAMA DAİR”

Sosyal Bilimler21 Şubat 2021 20:38

Prof. Dr. CÜNEYT AKALIN ile “UYGAR İNSAN VE YAŞAMA DAİR”

OKULLARDA EĞİTİM ve ÖĞRENİM HAKKININ KULLANIMINA İLİŞKİN SORU VE CEVAPLAR

Sosyal Bilimler08 Ekim 2020 17:23

OKULLARDA EĞİTİM ve ÖĞRENİM HAKKININ KULLANIMINA İLİŞKİN SORU VE CEVAPLAR

Prof. Dr. Metin Becermen ile “Yaşama Dair”

Sosyal Bilimler17 Haziran 2020 16:04

Prof. Dr. Metin Becermen ile “Yaşama Dair”