Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

EĞİTİMDE; HARMANLANMIŞ LİDERLİK (DÖNÜŞÜMLÜ LİDERLİK), BÜTÜNÜN PARÇASI OLMAK..

Uğur Özeren

Kategori: Yaşam Bilimleri - Tarih: 01 Aralık 2020 19:49 - Okunma sayısı: 1.292

EĞİTİMDE; HARMANLANMIŞ LİDERLİK (DÖNÜŞÜMLÜ LİDERLİK), BÜTÜNÜN PARÇASI OLMAK..

EĞİTİMDE; HARMANLANMIŞ LİDERLİK (DÖNÜŞÜMLÜ LİDERLİK), BÜTÜNÜN PARÇASI OLMAK..
“Dünyada en değer verilmesi gereken şey, insanın özgür ve keşfeden zihnidir.”
‘’John Steinbeck’’

Corona dönemininde, okul yönetimlerinin çevresindeki değişimlere ayak uydurabilmesi için harmanlanmış liderlik (Dönüşümlü Liderlik) becerileri önem kazanmaya başlamıştır.
Liderlik “Bir bireyin etrafındaki kişileri etkileme, motive etme, üyesi oldukları grubun başarısına katkıda bulunmalarını sağlama yeteneği” olarak tanımlanır. Bu tanımdan hareketle liderlik; belirli şartlar altında bireysel veya grup amaçlarını yerine getirmek üzere bir kimsenin başkalarının faaliyetlerini etkilemesi ve yönlendirmesi süreci olarak da tanımlayabiliriz.
Harmanlanmış liderlik için ise; ‘’Takipçilerin tutumlarını, değerlerini ve ihtiyaçlarını okulun değerleri ve güncel gereksinimler doğrultusunda değiştiren; bu değer ve gereksinimleri benimseten, aksiyon aldıran ve onlardan performans alabilendir,’’ diyebiliriz.


Her birimizin üzerine düşen, zamanın ruhunu anlamak ve yaşanan değişime birlikte uyum sağlayabilmeliyiz. Ekipte bulunan her birey ne kadar değişimden yana görünseler de aslında değişimin gerektirdiği dönüşümü hayatlarına uyarlamakta zorlanırlar. Değişimin önünde sosyal, psikolojik, kültürel ve fiziksel pek çok engel vardır. Harmanlanmış liderlik becerileri işte tam burada devreye girerek, ‘’Okuldaki tüm paydaşları yönetime ortak ederek, bol etkileşim ve katılım ile yönetimi verimli ve keyifli hale getiren dönüşümlü liderliği devreye koyar.’’
Harmanlanmış liderlik, engelleri birlikte aşarak bireyleri ve kurumları başarıya ulaştırma işidir. Bir liderin mutlaka sahip olması gereken özelliği, insanları değişime ikna edebilme, dönüşümü gerçekleştirebilmek için birlikte çalışarak, ortak karar alma ve uygulama becerisi gücüdür.
Harmanlanmış liderlik becerisine sahip olanlar, ilham verici bir vizyona sahip olan, vizyonlarını etkili bir şekilde paylaşan, bütün personeli ile sürekli bir etkileşim içinde, onlara güven telkin ederek saygı uyandıran ve tüm zorluklara rağmen onları hedefe varmak için ikna edebilen, sürece tüm paydaşlarını ortak eden sosyal mimarlardır.


Harmanlanmış liderlik becerilerine sahip olanlar için başarı, bireyleri ve kurumları ortak hedefe giden büyük bir makineye dönüştürmektir. Takipçileriyle karşılıklı güven ilişkisi kurup bir bütünün parçası olarak birlikte dönüşüm gerçekleştirmeyi hedeflerler.
Harmanlanmış liderlik becerilerine sahip liderlerin uzun vadeli amaçları vardır. Bu amaç doğrultusunda konumları ve görevleri ne olursa olsun, herkesin potansiyelini ortaya çıkarmak ve kendilerine olan güvenlerini arttırmak için emek verirler. Harmanlanmış liderlik becerilerine sahip liderler için bir paydaşın yeni beceriler edinmesi, yeni sorumluluklar üstlenmesi bir övünç kaynağıdır. Bu başarıyı tüm ekip birlikte kutlarlar.Tüm paydaşları ortak değerler ve herkesin benimsediği bir amaç etrafında birleştirirler.


Ben, bugünlerde dönüşümlü liderlik becerilerine inanan, tüm paydaşlarını sürecin içerinde tutma becerisine sahip bireylere ihtiyaç duyduğumuza inanıyorum. Dönüşümlü liderlik becerilerine sahip bireyler; temiz bir nefes gibi coşku yaratır ve organizasyonları canlandırır. Yarattıkları bu heyecan, motivasyon ve güven duygusu lideri karizmatik yapar.
Henry Ford’un dediği gibi
‘’Lider olmak için belli bir pozisyonda olmak zorunda değilsiniz.‘’

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
Müzik - 27 Haziran 2022 21:57

YIRUMA

Fikir Yazıları - 09 Haziran 2022 19:30

ŞIMARIK

BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Yaşam Bilimleri Yazıları