Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

GENÇLERDE İNTİHAR OLGUSU..

NESRİN NAZ

Kategori: Psikoloji-Sosyal Psikoloji - Tarih: 27 Eylül 2020 18:59 - Okunma sayısı: 1.109

GENÇLERDE İNTİHAR OLGUSU..

GENÇLERDE İNTİHAR OLGUSU..

İlgi gösterip , sevemeyeceğiniz , arkasında dayanak olamayacağınız ve onu sarıp sarmalayarak yaralarını saramayacağınız çocukları dünyaya getirip ortalığa bırakmayın lütfen.Anne Baba demek yol gösteren , şefkat duyan sarıp sarmalayan demektir.Bu ay yani Eylül ayı içinde o kadar çok genç intihar etmişki Furkan ve Tolga bunlardan sadece ikisi .Biri 18 yaşında diğeri 23 yaşında..

İntihar bir sosyal sorundur, bunun üzerine eğilmek gerekmektedir.Dürkheim derki "Eğer bazı temel gereksinmeler karşılanmazsa patolojik bir durum ortaya çıkar. Ekonomik işlev modern toplumda karşılanması zorunlu bir gereksinmedir. Ekonomide şiddetli bir dalgalanmanın varlığı, sistemin diğer parçalarını ve sonuçta da bütün sistemi etkileyecektir. Şiddetli bir buhran siyasal sistemi altüst edip, aile sistemini değiştirir ve dinsel yapıda değişmelere neden olabilir. Sistemdeki böyle bir sarsıntı, sistemin kendi kendine çalışması ile yeniden normal durumunu kazanabileceği patolojik bir durum olarak değerlendirilebilir. Patolojik olan bu dengesizlik durumuna birçok sosyal sorun eşlik eder."

Böylece tüm bu sorunlar inanç sisteminin çöküşüne& quot; ve aile yapısında bozulmalara neden olarak toplumda Anomiyi doğurur ki bu kaçınılmaz bir sonuçtur.Bundan en fazla etkilenecek olan sosyal kesim ise genç kesimidir.İstikrarsızlık, belirsizlik , çabasının sonucunu alamam , işsizlik geleceğe duyulan kaygı, aile bağlarında ki kopukluk gençleri yalnızlığa ve inançsızlığa , ayrıca toplum ile bağlarını kopararak kendi içinde döngüselliğe itecek buda onu intihara sürükleyecektir.İntiharın anlamına şöyle bir kafa yorup düşündüğünüz zaman ve insan neden intihar eder diye sorduğunuz vakit inanın aklınıza tek bir şey gelecektir oda ; Kişiyi ,yaşama bağlayan bir& quot;neden& quot;olmaması veya yaşamı anlamsız bulması intihar sebeplerinin en başında gelenidir.

O haalde gittikçe büyüyen ve toplumsal sapma olarak nitelendireceğimiz bu Anomi üzerinde ciddi anlamda çalışılması gerektiğini , eğitim sisteminin bunun için okullarda& quot; Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlardan başka& quot; AİLE-ÇOCUK-OKUL-SOSYAL YAŞAM becerileri konularında çalışabilecek Sosyal Hizmet uzmanları istihdam etmesi gerektiği inancımı bir kez daha dile getirmeye ihtiyacı duydum.Okullarda Sosyal Hizmeti uzmanı gerektiğini ve öğrencilerin aileleri ile yakından ilgilenilmesi ve aralarındaki bağların takip edilmesi için Sosyal Hizmet uzmanına ihtiyacı olduğunu yıllardır dile getireyim.Bu olayların önüne geçebilmek yarı yarıya böyle mümkündür yoksa gençlerimiz arasında bu intihar vakaları bir moda olup çıkacaktır.

& quot;

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Psikoloji-Sosyal Psikoloji Yazıları