Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

REKABET

HASAN GÜNEŞ

Kategori: Fikir Yazıları - Tarih: 22 Ağustos 2020 20:35 - Okunma sayısı: 853

REKABET

REKABET

Çok farklı anlamları bilinmesine rağmen rekabet aynı amacı güden kimseler arasındaki çatışma, yarışma veya yarış anlamına gelmektedir. Aslında özgürlük ile bağ kurulacaksa bu konunun sosyalleşme ortamlarının dikkate alınması gerekmektedir. Kişinin sosyalleştiği ortamların başında aile gelmektedir.

Ailede oluşturulan rekabet ortamının yaratılması çocukların kardeşleri arasında kıskançlık ve bilinçaltında düşmanlık duyguları beslemesine neden olabilir. Yine aile ortamında çocukların rekabetçi tutumlarının desteklenmesi onların bu tutumu benimsenmesinin başka olumsuz sonuçları da bulunmaktadır. Çünkü ailede bu rekabetçi tutum çocukları çevresiyle anlamlı ilişkiler kurmamasına önayak olmaktadır. Başka bir ifadeyle, çocuğun çevresiyle sürekli gergin bir ilişkiyi yaşayacağı anlamına gelecektir.

Yine, çocuğun sosyalleştiği kurumlardan biri olan okullar çok önemli bir yer tutmaktadır. Ülkemizde öğrenciler sınav odaklı bir eğitim sisteminin hâkim olduğu bilenen bir gerçektir. Bu durum öğrencilerin yaşama sevincini ve dolayısıyla bireyselleşmesini engelleyecektir.

Yine sınav odaklı bir eğitim sistemi çocukların işbirliğini engelleyeceği gibi bu durum yetişkinlik yaşamına yansıyacaktır. Bu da bir insanın ruhsal anlamda önem taşıyan sosyal ilgisinin daha düşük bir seyirde olacağı anlamına da gelecektir.

Diğer taraftan kişinin sosyalleştikleri kurumlar arasında iş çevresi önemli bir yer tutmaktadır. Bu ortamda iş görenler özlük hakları ve diğer kaynaklar için rekabet olmaları onların dayanışma kültürünü olumsuz etkilemektedir. Ayrıca çatışmacı bir kültürü benimsemelerine neden olmaktadır. Bu da iş görenleri sürekli gergin ve huzursuz, çatışmacı yapmaktadır ki o da yaşama sevincini olumsuz etkilemektedir.

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Fikir Yazıları Yazıları