Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

İÇ ÇATIŞMALAR

HASAN GÜNEŞ

Kategori: Fikir Yazıları - Tarih: 16 Temmuz 2020 11:10 - Okunma sayısı: 635

İÇ ÇATIŞMALAR

İÇ ÇATIŞMALAR

Bu konu büyük ölçüde kişinin iç çatışmaların neler olduğunu ve bu çatışmaların nasıl olşutuğunun tartışılması gerekmektedir. Aslında bu konuya psikanaliz perspektifinden bakmak mümkün. Psikanalize göre bireyin yabancılaşmasından dolayısıyla iç çatışmalar yaşaması muhtemeldir. Bu çatışmalar kişinin yabancılaşmasına neden olmaktadır. Kişinin özgürleşmesi bir ölçüde iç çatışmaların neden olduğu yabancılaşma duygusuna çabasıdır.

Kuşkusuz, çatışmaların psikanlizz bakımından kişiliğin hangi boyutları arasında yaşandığı önem taşımaktadır. Psikanaliz açısından ilk akla gelen id, ego ve süper ego arasından görülen çatışmadır. Bu çatışmaların üstesinde gelmek kişiyi özgürleştirir. Çünkü özgürleşme çabası büyük ölçüde kendisini iyi hissetmesine bağlıdır. Bu çatışmaların çözümü için varlığı kişinin özgğrleşme ve bireyselleşme çabalarına engel olacaktır.

Gerçekten, sürekli gergin ve kaygılı bir yaşam kişinin bireyleşme, özgürleşme çabalarına engel olacaktır. Çünkü, gerginlik kişinin baskı altında yaşamasına engel olmakta ve daha özgür olmasına engel olamtadır. Kuşkussuz, id, ego ve süper ego arasında görülen çatışmanın yoğunluğu kişide gerginliğe neden olacağından yaşamı özgürce kucaklamasına engel olmaktadır.

İd, ego ve süper ego arasında tutarlı olması gerekmektedir. Çünkü, bu ilişkinin tutarsız olması kişinin gerilim yaşamasına ve dolayısıyla özgürleşmesine engel olmaktadır.

Kişiliğin tutarlılığında ego en temel rolü oynamaktadır. Ego, ego en temel rolü oynamaktadır. Ego, id ve süperego arasında denge kurma işlevine sahiptir. Bu açıdan bakıldığında ego kişiliğin denge kurulmasında önem taşımaktadır. Bu da kişiliğin iyilik haline katkısı çok büyüktür. Egonun güçlü kılınması kütürel ve eğitim işidir. Gerçekten Türk eğitim sistemi öğrencilerin kişiliğin ego yönünün güçlenmesine yönelik çabaları yetersiz olduğu bilinene bir gerçektir.

1970’lerden başlayan 1980’lerde hız kazanan neoliberal eğitim sistemi öğrencilerin gerçek gereksinmelerini karşılamada çok uzaktır. Oysa eğitim sisteminden öğrencilerin yaşamlarına uyum sağlayacak düzeyde olmalıdır.

& quot;

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Fikir Yazıları Yazıları
Etkili okul

Fikir Yazıları 13 Mayıs 2022

Etkili okul

DÜŞÜNMEK

Fikir Yazıları 01 Mayıs 2022

DÜŞÜNMEK