Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

Çingeneler Zamanı (Sırpça özgün adıyla Dom za vešanje)

Çingenelerin dünyası çok farklıdır. Onların doğa ile bütünleşmiş olan kendince yaşadıkları dünyalarında farklı renkler vardır. Perhan da büyük annesi ile beraber bir yaşam sürmekte olan bir çingenedir. Bir kıza aşıktır. Son derece de duygusal biridir. Öyl

Kategori: Sinema - Tarih: 06 Mayıs 2020 20:23 - Okunma sayısı: 2.540

Çingeneler Zamanı (Sırpça özgün adıyla Dom za vešanje)

Orijinal İsmi: Dom za vesanje & quot;

Süre: 270dk

Tür: Dram , Komedi , Suç

Yapım: 1988

Yönetmen: Emir Kusturica ,

Oyuncular: Davor Dujmovi , Borivoje Todorovi , Ljubica Adzovic , Husnija Hasimovic , Sinoli?ka Trpkova , Zabit Memedov , Elvira Sali , Suada Karisik ,

Gordan MihicYapımı: 1988 - İngiltere , İtalya ,Yugoslavya

Çingeneler Zamanı (Sırpça özgün adııyla; Dom za vešanje) Kusturica'nın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen yapıt, aynı zamanda tamamı Çingenece çekilen ilk sinema filmidir.

Filmin müziklerini Goran Bregovi? bestelemiştir.

Film, 1989 Cannes Film Festivali'nde Emir Kusturica'ya En İyi Yönetmen Ödülünü kazandırdı. Film ayrıca Altın Palmiye'ye de aday gösterildi.

Filmin naif konusundan ziyade yönetmenin filmde kullandığı gerçeküstü sahneler ve hikâyeye ustaca işlenmiş sembolik anlatım filmi farklı konuma taşıyarak yönetmenine dünya çapında ün kazandırdı.

Filmi farklı kılan en önemli konulardan birisi de rol alan oyuncuların profesyonel olmamalarıdır. Başrol oyuncusu Davor Dujmovi? 1999 yılında intihar etmiştir. Davor'un oynadığı rolün metaforik etkilerinin naif kişiliği üzerinde baskı yaratarak kendisini intihara sürüklediği yönünde düşünceler bulunmaktadır.

Çingenelerin dünyası çok farklıdır. Onların doğa ile bütünleşmiş olan kendince yaşadıkları dünyalarında farklı renkler vardır. Perhan da büyük annesi ile beraber bir yaşam sürmekte olan bir çingenedir. Bir kıza aşıktır. Son derece de duygusal biridir. Öyle ki duygu yoğunluğu aracılığı ile nesneleri hareket ettirme yeteneğine sahiptir. Tabi onun bu yeteneğinden faydalanmak isteyecek farklı niyette insanlar da vardır çevresinde. Mafyatik işler peşindeki Ahmed, ondan yararlanmak için Perhan'ı kendisiyle birlikte şehre gelmeye ve yaşadığı yeri terketmeye ikna eder. Perhan bu yeni hayata tek bir şey için katlanır: yeterince para biriktirmek ve sevdiklerine geri dönüp evlenebilmek. Bir yandan da bacağından ameliyat olmak için onlardan ayrılan kızkardeşini bulmayı ummaktadır.

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
Fikir Yazıları - 19 Eylül 2022 22:01

SONBAHAR

BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Sinema Yazıları
Luca

Sinema 24 Temmuz 2022

Luca

Inside Out(TERS YÜZ)

Sinema 27 Haziran 2022

Inside Out(TERS YÜZ)

I Am Sam(Ben Sam)

Sinema 14 Nisan 2022

I Am Sam(Ben Sam)

Detachment (Kopma)

Sinema 20 Mart 2022

Detachment (Kopma)

SOUL

Sinema 18 Ekim 2021

SOUL

WHIPLASH

Sinema 05 Haziran 2021

WHIPLASH

COCO

Sinema 04 Nisan 2021

COCO

SUPER 8

Sinema 07 Şubat 2021

SUPER 8

HUMAN (İNSAN)

Sinema 23 Ağustos 2020

HUMAN (İNSAN)