Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

NEDİR ÖĞRETMENLİK?

Üç ay yaz tatili, on beş karne tatili, kar tatili hafta sonu tatili, yarım gün çalışma hayatı ve aldığın maaşın sorgulaması mı?

Kategori: Fikir Yazıları - Tarih: 23 Kasım 2019 13:39 - Okunma sayısı: 1.231

NEDİR ÖĞRETMENLİK?

NEDİR ÖĞRETMENLİK?

 

Üç ay yaz tatili, on beş karne tatili, kar tatili hafta sonu tatili, yarım gün çalışma hayatı ve aldığın maaşın sorgulaması mı?

Bu kadar basit mi bu kadar basite indirgenebilir mi öğretmenlik?

Nedir öğretmenlik?

Altı yaşında okula başladığında kalbine düşen sevda ateşini körüklemektir, körükleyip büyüyünce ben de öğretmen olacağım demektir.

Bir ömrü kâğıda, kaleme kitaba bir ömrü insana insanlığa adamaktır.

Nedir öğretmenlik?

Üniversite sınavını kazandıktan sonra öğretmenlik yapacağın günü iple çekmektir. Çocukların kalbiyle buluşacağın anı hayal etmektir. Mezun olurken KPSS sınavını düşünüp bunu da halledersem vuslat yakın demektir. Atanamayınca öğretmen demezler çünkü atanamayan öğretmen derler.

Kalem kokusu, kitap kokusu, öğrenci kokusuyla buluşamayınca ve buna sabredemez hala gelince bir cana hiç tereddüt etmeden kıymaktır.

Nedir öğretmenlik?

Kimsenin adını sanını bile bilmediği acaba Türkiye sınırları içinde mi diye düşündüğü Türk bayrağının dalgalandığı her yere koşarak gitmektir öğretmenlik.  Gidip de ana baba olmaktır.

Nedir öğretmenlik?

21 yaşında Neşe öğretmen gibi kara kuru haline bakmadan terör örgütünün tehdidine boyun eğmemektir. Terk etmemektir evini çocuklarını bir değil hatta iki canı aydınlık uğruna vermektir.

22 yaşında öğretmen oldum ben diye sevinen Aybüke öğretmeni ilk karne gününde mesleğine hatta gençliğine doyamadan kara toprağa sokmaktır öğretmen olmak.

23 yaşında terör örgütleri tarafından indirilen Türk bayrağını hiç korkmadan göndere çekti diye işkence edilerek öldürülmektir öğretmen olmak.

Peki, Necmettin öğretmen sen bugün yaşasaydın aynı şeyi yapmaktan tereddüde düşere miydin? Şüphesiz hayır!  Çünkü sen o şanlı Türk bayrağının üstüne elini koyup kalbin yerinden çıkacak gibi namusun ve şerefinin üzerine yemin ettin.

Hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa marşını öğrencilerine söyletmek ve söyleteceğine söz vermektir. Yıllar sonra bile pabuç bırakmamaktır Seçil öğretmen gibi. Korkusuz olmak, gözünü daldan budaktan sakınmamak tır.  Çünkü bilir ki Seçil öğretmen yalnız değildir ve olmayacaktır. Aydınlığa yürüdükçe dağılacaktır karanlıklar. Bilir ki belki de o kalplere tek ışık kendisidir.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk biz biliriz ki eğer sen savaşmak zorunda kalmasaydın yapmaktan mutluluk duyacağın tek meslek öğretmenliktir. Senin de dediğin gibi -sözün tamamını yazalım- 'Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır. Eseriniz yaptığınız fedakârlık ölçüsünde değer kazanacaktır.'

Nedir öğretmenlik?

Bir ömür harcamaktır mezralarda, dağ köylerinde, beldelerde, şehir merkezlerinde.

Bir ömrü gönüllü feda etmektir bu ülkeye,  bugünün, yarının geleceğine

Gönüllü esarettir aydınlığa.

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Fikir Yazıları Yazıları
Mustafa Pala

Fikir Yazıları 17 Haziran 2024

Mustafa Pala