Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

DİSİPLİNSİZ EĞİTİM OLUR MU?

Disiplin kurallara uyma, görev ve sorumluluğunu olması gerektiği gibi yerine getirmedir.

Kategori: Fikir Yazıları - Tarih: 20 Ağustos 2019 01:52 - Okunma sayısı: 1.421

DİSİPLİNSİZ EĞİTİM OLUR MU?

DİSİPLİNSİZ EĞİTİM OLUR MU?

Disiplin kurallara uyma, görev ve sorumluluğunu olması gerektiği gibi yerine getirmedir. Disiplin kelimesi Latincede eğitim anlamındadır. Günümüz eğitiminde disiplin cezaya indirgenmekte ve eğitim neoliberal özgürlüğe feda edilmektedir. Disiplin görev ve sorumluluk yüklemektir. Sınıf ve okul kuralları öğrencilerle birlikte belirlenip öğrencilere görev ve sorumluluk yüklenirse okullarda birçok sorun kendiliğinden azalır.Bizim askerî eğitimimiz ve Köy Enstitüsü deneyimi eğitimde temel felsefemiz olmalıdır. Askerlikte de Köy Enstitülerinde de öğrenciler kendi binasını, sırasını, temizliğini yapardı. Dewey'in "Eğitim hayatın kendisidir," ilkesi uygulanıyordu.

Okullarımızda sağlık için disiplin için okul yöneticilerinden öğretmenlere ve öğrencilere kadar tüm okul üyeleri sabah sporu yapmalıdır. Okullarımızda sabah kahvaltısı ve öğle yemeği olmalıdır. Bu uygulama bireyi ülkeye bağlar ve öğrencileri eşitler. Spor ve yemek sağlıklı nesiller için gereklidir ve ülkenin sağlık harcamalarından tasarrufu sağlar.

Her öğrenci nöbetleşerek sınıfını ve okul bahçesini temizlemelidir. İlkokullar hariç olmak üzere okullarda müstahdemler olmamalıdır. Okulun işleyişinde, temizliğinde öğrencilere görevler verilmelidir.

Mevcut düzende neoliberal özgürlükçülükle bahçeyi ve sınıfı temizlemek öğrencinin görevi değil, algısı yaratılarak öğrenciler hazırcılığa ve tembelliğe alıştırılıyor. Bu tür uygulamalar yapan öğretmen veya okullar öğrencilere adeta işkence etmekle itham ediliyor. Böylece eğitim hayattan koparılıyor. Öğrenciler görev ve sorumluluk bilincini okulda edinmeyecek de nerede edinecek? Disiplin ortadan kaldırılınca görev ve sorumluluk bilinci olmayan nesiller yetişiyor. Bu kişiler ilerde ülkemizi yönetecek, önemli görevlerde yer alacak. İşine gecikmeyi normal sayan, sorumluluk üstlenmeyen, işinden kaytaran, iş yerinde bu benim görevim değil, diyerek görevden kaçan kişiler yetişmiş olmayacak mı?

Disiplinin olmadığı yerde özgürlük değil, başıboşluk vardır. Okullarda öğrencilere görev ve sorumluluk yüklemeliyiz. Bu hem görev ve sorumluluk bilincini geliştirir hem de ilgi ve yeteneklerinin ortaya çıkmasını sağlar.

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Fikir Yazıları Yazıları
Etkili okul

Fikir Yazıları 13 Mayıs 2022

Etkili okul

DÜŞÜNMEK

Fikir Yazıları 01 Mayıs 2022

DÜŞÜNMEK