Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

Kendini Geliştirmek

Hasan Güneş

Kategori: Fikir Yazıları - Tarih: 14 Aralık 2023 20:04 - Okunma sayısı: 365

Kendini Geliştirmek

Kendini Geliştirmek

Kendini geliştirmek; kişinin bilgisini statüsünü, karakterin vb. kendi çabalarıyla geliştirme sürecin verilen isim. Öncelikle, kendini geliştirmenin psikolojik olgunluk ile bağının açıklanması gerekmektedir. Bilindiği üzere psikolojik olgunluk kavramı, kim olduğu ya da olmadığı veya duygu ve düşüncelerin farkında, en az kendisi kadar başkalarını duygu e düşüncelerine değer vermeyi ifade eder.

Görüldüğü gibi kendini geliştirmek olgusu olmaksızın bireyin psikolojik olgunluğa ulaşması mümkün değil. Bu açıdan bakıldığında hem kendini geliştirmek hem de psikolojik olgunluk bir süreçtir.

Asıl burada tartışılması gereken bireylerin psikolojik olgunluk bağlamında kendilerini nasıl geliştireceği olgusudur. Bu konunun çok iyi analiz edilmesi önem taşımaktadır.

Öncelikle, bireyin kendini geliştirmeye istekli olması gerekmektedir. Başka bir ifadeyle, bireyin kendini geliştirmek için neler yapması gereceğidir. Örneğin kişi bilgisini arttırmak için dergi gazete kitap veya interneti takip edebilir.

Bilgi edinmede diğer önemli etkenlerden biri röportajları vb. olabilir. Ancak böyle burada vurgulanması gereken ömür boyu süreceği gerçeğidir. Bu konuda söylenebilecek en önemli etkenlerden biri de bilgi edinme sürecinin bir ömür boyu devam etmesi gereceğidir. Yine bilgi edinme yolarının kişiden kişiyi değişmesidir. Çünkü eğitim kademesi bir rol oynamacadadır. Diğer taraftan, bilgi edinme kadar biliş kadarduygular belirleyici rol oynamaktadır. Örneğin, kendini geliştirmeye güdülenmiyorsa sorun var demektir.

Psikolojik olgunluk bağlamında kendini geliştirme dolayısıyla karakterin yeri ve önemi ayrıdır. Bilindiği gibi karakteri kişiden kişiye özgü davranışlarının bütünü olup insanın bedensel, duygusal ve zihinsel etkinliğine çevrenin verdiği değerdir. Bireyin kişiliği karakter ve mizaçtan oluşmaktadır.

Elbette karakterin bileşenleri çoktur. Ancak bu yazıda belli başlı yer tutan ahlak kurallarına değinmek itiyorum. Başka bir ifadeyle ahlak olmaksızın kişinin gelişimi olmadığı gibi psikolojik olgunluk bakımında da zafiyetler ortaya çıkmaktadır. Bunun için bireyin ahlak yapısının gelişimi de çok önemli bir yer tutmaktadır. Diğer taraftan, örgün eğitim örgün eğiti yeri ve önemi tartışılamaz. Bu nedenle, rol model konumunda eğitimcilerin tutum ve davranışları önem taşımaktadır

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Fikir Yazıları Yazıları