Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

Stand and Deliver( Kalk ve Diren)

Orijinal adı: Stand and Deliver( Kalk ve Diren) Süre: 1s 42dk Yönetmen: Ramón Menéndez Senarist: Ramón Menéndez, Tom Musca Yapımı: 1988 Oyuncular: Edward James Olmos, Lou Diamond Phillips, Andy Garcia Türü: Dram, Ülke: ABD Stand and Delive

Kategori: Sinema - Tarih: 01 Ekim 2023 19:40 - Okunma sayısı: 2.445

Stand and Deliver( Kalk ve Diren)

Orijinal adı: Stand and Deliver( Kalk ve Diren)
Süre: 1s 42dk
Yönetmen: Ramón Menéndez
Senarist: Ramón Menéndez, Tom Musca
Yapımı: 1988
Oyuncular: Edward James Olmos, Lou Diamond Phillips, Andy Garcia
Türü: Dram,
Ülke: ABD

Stand and Deliver, lise matematik öğretmeni Jaime Escalante'nin gerçek hikayesine dayanan, Menéndez ve Tom Musca tarafından yazılan 1988 yapımı filmde Jaime Escalante, Hispanik öğrencilerin devam ettiği bir okulda eğitim veren bir matematik öğretmenidir. Öğrencilerinin başarı potansiyeline inanan Escalante, sıra dışı öğretme yöntemleri geliştirerek, toplumun dışına itilen, umutsuz vak'a gibi görünen çete üyelerinin sınavlardan geçmesi için mücadele verir.Escalante'yi canlandırdığı için Edward James Olmos, 61. Akademi Ödülleri'nde En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü'ne aday gösterildi. Film, 1988'de En İyi Film dalında Independent Spirit Ödülü'nü kazandı. Filmin adı, filmin bitiş jeneriğinde de yer alan aynı adlı 1987 Mr. Mister şarkısına atıfta bulunur.
2011'de film, Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihsel veya estetik açıdan önemli" olarak kabul edilerek Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Film Arşivi'nde korunmak üzere seçildi.

Yorumlar (1)
Oğuz Baktır - 03 Ekim 2023 15:27
Deliver vermek, ürün vermek, hizmet vermek, beklenen vazifeyi yaopmak gibi manaları olan bir İngilizce kelimedir. Stand and Deliver çevirisi Doğrul ve Gerekeni Yap olsa daha mı uygun olurdu acaba?
EN SON EKLENENLER
Fikir Yazıları - 16 Temmuz 2024 12:17

Bu Yaz!

BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Sinema Yazıları
Platon'un Kamerası

Sinema 02 Temmuz 2024

Platon'un Kamerası

Entre les murs(SINIF)

Sinema 14 Kasım 2023

Entre les murs(SINIF)