Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

James Webb Uzay Teleskobunun Keşfettiği Dünya Benzeri İlk Ötegezegen

İlhan VARDAR yazdı

Kategori: Fikir Yazıları - Tarih: 13 Nisan 2023 11:08 - Okunma sayısı: 776

James Webb Uzay Teleskobunun Keşfettiği Dünya Benzeri İlk Ötegezegen

James Webb Uzay Teleskobunun Keşfettiği Dünya Benzeri İlk Ötegezegen

Keşfedilen Gezegen kayalıktır ve neredeyse tam olarak Dünya ile aynı boyuttadır, ancak sadece iki gün içinde yıldızının etrafında dolanır.

NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu'nu kullanan araştırmacılar resmen yeni bir araştırmaya başladılar.Kırmızı cüce yıldızların[1] yörüngesindeki kayalık ötegezegenleri tanımlamak ve analiz etmek. Maryland, Laurel'deki Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'ndan Kevin Stevenson ve Jacob Lustig-Yaeger liderliğindeki bir ekip, LHS 475 b'nin sadece var olmadığını, aynı zamanda Dünya ile neredeyse aynı büyüklükte küçük, kayalık bir gezegen olduğunu doğruladı. Webb'den önce, araştırmacılar tipik olarak Dünya'dan 11 kat ve Jüpiter'den daha büyük gezegenleri hedef almışlardı. Webb’in yeni keşfi kaçınılmaz olarak, Samanyolu galaksimizin başka yerlerindeki dünya büyüklüğünde ki gezegenleri keşfetmeye devam ederken keşfedilen bu gezegen ilk olmuştur.

Araştırmacılar, NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu'nu ilk kez kullanarak başka bir yıldızın etrafında dönen bir ötegezegeni doğruladılar. Resmi olarak LHS 475 b olarak isimlendirilen gezegen, neredeyse dünyamızla aynı büyüklüktedir. Araştırma, her ikisi de Laurel, Maryland'deki Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'ndan Kevin Stevenson ve Jacob Lustig-Yaeger tarafından yönetiliyor.

Webb'inYakın Kızılötesi Spektrografı(NIRSpec), gezegeni sadece iki transit gözlemle kolayca ve net bir şekilde yakaladı. "Gezegenin orada olduğuna dair hiçbir şüphe yok. Webb'in bozulmamış verileri bunu doğruluyor, "diyor Lustig-Yaeger. Stevenson, "Aynı zamanda küçük, kayalık bir gezegen olduğu gerçeği gözlemevi için etkileyici" diye ekledi.

"Dünya büyüklüğünde, kayalık bir gezegenden elde edilen bu ilk gözlemsel sonuçlar, Webb ile kayalık gezegen atmosferlerini incelemek için gelecekteki birçok olasılığa kapı açıyor," diyor Washington'daki NASA Genel Merkezi'nde Astrofizik Bölümü direktörü Mark Clampin. Ve ekliyor " Webb bizi güneş sistemimizin dışındaki Dünya benzeri dünyaların yeni bir anlayışına daha da yaklaştırıyor ve görev daha yeni başlıyor."

Tüm çalışan teleskoplar arasında, sadece Webb, Dünya boyutundaki ötegezegenlerin atmosferlerini karakterize edebilir. Ekip,iletim spektrumunuanaliz ederek gezegenin atmosferinde ne olduğunu değerlendirmeye çalıştı. Veriler bunun Dünya büyüklüğünde karasal bir gezegen olduğunu gösterse de, henüz bir atmosferi olup olmadığını bilmiyorlar. "Gözlemevinin verileri çok güzel," diyor Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'ndan Erin May. "Teleskop o kadar hassas ki, bir dizi molekülü kolayca tespit edebiliyor, ancak gezegenin atmosferi hakkında henüz kesin bir sonuç çıkaramıyoruz."

Ekip neyin mevcut olduğu sonucuna varamasa da, neyin mevcut olmadığını kesinlikle söyleyebilirler. "Ekarte edebileceğimiz bazı karasal tip atmosferler var," diye açıklıyor Lustig-Yaeger. "Satürn'ün uydusu Titan'ınkine benzer kalın bir metan ağırlıklı atmosfere sahip olamaz."

Ekip ayrıca, gezegenin atmosferi olmaması mümkün olsa da, saf bir karbondioksit atmosferi gibi göz ardı edilmemiş bazı atmosferik bileşimler olduğunu belirtiyor. Lustig-Yaeger, "Sezgisel olarak,% 100 karbondioksit atmosferi o kadar kompakttır ki, tespit edilmesi çok zor hale gelir." Açıklamasını yapıyor. Ekibin saf bir karbondioksit atmosferini hiç atmosfer olmamasını ayırt etmesi için daha hassas ölçümler gerekiyor. Araştırmacıların bu yaz yaklaşan gözlemlerle ek spektrumlar elde etmeleri planlanıyor.

Webb ayrıca gezegenin Dünya'dan birkaç yüz derece daha sıcak olduğunu ortaya koydu, bu nedenle bulutlar tespit edilirse, araştırmacıların gezegenin karbondioksit atmosferine sahip olan ve sürekli olarak kalın bulutlarla örtülü olan Venüs'e daha çok benzediği sonucuna varmalarına neden olabilir. Lustig-Yaeger, "Küçük, kayalık ötegezegenleri incelemenin ön saflarındayız" diyerek "Atmosferlerinin neye benzeyebileceğinin yüzeyini çizmeye zar zor başladık." Şeklinde ekliyor.

Araştırmacılar ayrıca, gezegenin sadece iki gün içinde bir yörüngeyi tamamladığını, Webb'in kesinışık eğrisitarafından neredeyse anında ortaya çıkarılan bilgileri doğruladılar. LHS 475 b, yıldızına güneş sistemimizdeki herhangi bir gezegenden daha yakın olmasına rağmen,kırmızı cüce yıldızıGüneş'in sıcaklığının yarısından daha azdır, bu nedenle araştırmacılar hala bir atmosfere sahip olabileceğini tahmin ediyorlar.

Araştırmacıların bulguları, daha küçük kırmızı cüce yıldızların etrafında dönen Dünya boyutundaki gezegenleri belirleme olanaklarını açtı. Stevenson, "Bu kayalık gezegen onayı, görevin araçlarının hassasiyetini vurguluyor" diyor. "Ve bu, yapacağı birçok keşiften sadece ilki.

LHS 475 b, Octans takımyıldızında sadece 41 ışıkyılı uzaklıkta olup nispeten sistemimize yakındır.

İlhan Vardar

Kaynak : NASA, ESA, CSA, Leah Arjantin (STScI) Sürüm Kimliği: 2023-102

[1] – Kırmızı Cüce Yıldız : Küçük, düşük kütleli, loş ve serin bir yıldız. Birçoğunun yüzeylerinde büyük parlamalar ve kütle atımları vardır. Kırmızı cüce yıldızların yaşanabilir bölgesi, yıldıza güneşimiz gibi yıldızlardan daha yakındır ve potansiyel olarak yaşanabilir gezegenleri gözlemlemeyi kolaylaştırır.

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Fikir Yazıları Yazıları