Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

Rüzgârı Dizginleyen Çocuk (2019)

Rüzgârı Dizginleyen Çocuk (2019) Afrika’nın en yoksul ülkelerinden olan Malawi’nin küçük bir köyünde yaşayan William Kamkwamba’nın hikâyesi. William, sel felaketleri, kıtlık ve politik çalkantılar içinde olan ülkede, okula para veremeyecek kadar yoksul bi

Kategori: Sinema - Tarih: 07 Temmuz 2019 05:05 - Okunma sayısı: 5.992

Rüzgârı Dizginleyen Çocuk (2019)

 

     Rüzgârı Dizginleyen Çocuk (2019) Afrika’nın en yoksul ülkelerinden olan Malawi’nin küçük bir köyünde yaşayan William Kamkwamba’nın (Maxwell Simba) hikâyesi. William, sel felaketleri, kıtlık ve politik çalkantılar içinde olan ülkede, okula para veremeyecek kadar yoksul bir ailenin üyesi. Ancak okuma ve pratik zekasıyla ailesine ve çevresine olağanüstü katkılar sunan ve bu becerilerinin sonunda Amerika’da burslu eğitim kazanan biri. Yıllar sonra hikâyesini kitaplaştıran William, bu filmin uyarlandığı ve Türkçeye de çevrilmiş aynı isimli kitabın da  (2018, Beyaz Balina Yayınları) sahibi.

 

7-7-lS2RdBg.jpg7-7-lOkuzKf.jpg

         William Kamkwamba

 

     8 bölümlük Rwanda soykırımının farklı bir yüzünü anlatan Netflix dizisi, Black Earth Rising (2018), ve yine ülke isminin bile belirtilmesine gerek duyulmadan Afrika’daki çocuk askerlerin hikâyesine odaklanan Beasts of No Nation (Cary Joji Fukunaga, 2015) gibi filmler, Birleşmiş Milletler misyonunu sorgulamamıza neden olurken, Rüzgârı Dizginleyen Çocuk aslında son derece basit bir teknolojiyle hayatların nasıl değişebileceğini gösteriyor. Elektriğin bile olmadığı ve insanların geceleri gaz lambalarına mahkûm oldukları Malawi’de, eline geçen küçük mekanizmalarla harikalar yaratan William, gelir adaletsizliği ve gelişmiş ülkelerin umursamazlığına atılmış sert bir tokat gibi.

 

     Filmde 12 Yıllık Esaret (Steve McQueen, 2013) filminden tanıdığımız Chiwetel Ejiofor, William’ın babası rolünde. 11 Eylül 2001’de Amerika’ya yapılan terör saldırılarının sonucunda, küresel ekonomik krizden etkilenen bu yoksul ülkede, ailesine bakamayacak duruma gelen baba hıncını çocuklarından çıkarıyor ama son bir umut olarak yine William’a güveniyor. Anne ise atalarımız gibi biz de açlığa mahkûm olmayacaktık, diyerek kendilerinin modern bir yaşama ait olduklarına dair eski umutlarından bahsediyor. Hayal kırıklığı ve umudun işlendiği filmin Malawi dilinde çekilmesi ve ülkede konuşulduğu kadarıyla İngilizceye yer verilmesi gerçeklik duygusunu yakalamamızda yardımcı oluyor.   

 

     William’ın ailesi Hristiyan, Köylerinin Şefleri Müslüman ve geleneksel inançlarının devamı olan Gule Wamkulular hayatını kaybeden her kim olursa olsun cenaze törenlerinde danslarını yapmak için köye geliyorlar.

 

7-7-xjNiMmA.jpg 7-7-m3Sh4LE.jpg 7-7-6DZr8OQ.png

 

Hüseyin Kaya

 

 

 

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Sinema Yazıları
Druk (Körkütük)

Sinema 28 Eylül 2022

Druk (Körkütük)

Luca

Sinema 24 Temmuz 2022

Luca

Inside Out(TERS YÜZ)

Sinema 27 Haziran 2022

Inside Out(TERS YÜZ)

I Am Sam(Ben Sam)

Sinema 14 Nisan 2022

I Am Sam(Ben Sam)

Detachment (Kopma)

Sinema 20 Mart 2022

Detachment (Kopma)

SOUL

Sinema 18 Ekim 2021

SOUL

WHIPLASH

Sinema 05 Haziran 2021

WHIPLASH

COCO

Sinema 04 Nisan 2021

COCO