Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

Everything Everywhere All at Once(Her Şey Her Yerde Aynı Anda)

2022 senesinin en beğenilen filmlerinden olan "Her şey Her Yerde Aynı Anda" (Everything Everywhere All at Once) 11 dalda aday olduğu Oscar Ödüllerinden, 'En İyi Film' dahil, 7 tanesini kazandı. Michelle Yeoh, 'En İyi Kadın Oyuncu' dalında

Kategori: Sinema - Tarih: 02 Nisan 2023 18:11 - Okunma sayısı: 1.183

Everything Everywhere All at Once(Her Şey Her Yerde Aynı Anda)

Orijinal adı: Everything Everywhere All at Once(Her Şey Her Yerde Aynı Anda)
Süre: 2s 19dk
Oyuncular: Michelle Yeoh, Ke Huy Quan, Jamie Lee Curtis
Yönetmen: Daniel Scheinert, Daniel Kwan
Senarist: Daniel Scheinert, Daniel Kwan
Yapımı: 2022
Türü: Aksiyon, Komedi, Dram
Ülke: ABD
2022 senesinin en beğenilen filmlerinden olan "Her şey Her Yerde Aynı Anda" (Everything Everywhere All at Once) 11 dalda aday olduğu Oscar Ödüllerinden, 'En İyi Film' dahil, 7 tanesini kazandı. Michelle Yeoh, 'En İyi Kadın Oyuncu' dalında Oscar kazanan ilk Asyalı oyuncu oldu.
Sembolizm, metafor, kültür endüstrisi, kimlik arayışı, standartlaşma, kapitalizm... ve daha pekçok imgelerle dolu bir yapım. Film bize hayatın kendisini anlatıyor .Paralel evrenler ve evrenler arası yolculuğu basit bir aletle evrenler arası sıçramayı basitleştiriyor. Her karar başka bir evreni tetikliyor ve o karar yeni bir yaşam çizgisi çiziyor. Hayatta yaptığımız seçimlerden ne kadar eminiz? Hayattaki seçimlerimizden veya seçeneklerimden diğerini seçmiş olsaydık ne olurdu? Peki en önemlisi yaptığımız seçimin seçenekleriyle olduğumuz anda yetinmek yerine yapmadığımız seçimlerin pişmanlığı ile yaşayabilmek mümkün mü?
Film bize bir şeyi anlatmaya çalışmıyor, içinde barındırdığı her şeyi algılatmaya çalışıyor. Benlik ve yaşam döngüsünü tüm çıplağıyla, tüm sorunlarıyla masaya yatırıyor tüm o karmaşanın içinde siz ne arasanız onu buluyorsunuz .
Kendi amacımızı, kendi sevgimizi ve hayatımızı seçimlerimizle, olduğumuz yer ile belirleyebiliriz. Biz istersek kendi hiçliğimizi sevdiğimiz ve değer verdiğimiz her şeyle doldurabiliriz.

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Sinema Yazıları
Entre les murs(SINIF)

Sinema 14 Kasım 2023

Entre les murs(SINIF)