Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

YENİDEN BAŞLAMAK

KADİR BAYŞU

Kategori: Fikir Yazıları - Tarih: 01 Ağustos 2022 08:49 - Okunma sayısı: 1.059

YENİDEN BAŞLAMAK

YENİDEN BAŞLAMAK

İlk göreve başladığım günü dün gibi hatırlıyorum. Öyle çok heyecanlıydım ki kalbim güm güm atıyor, vücudumdaki kan deli gibi akıyordu. Aradan tam 27 yıl geçti. Yeni başlangıç yapıyormuşum gibi heyecanlıyım ve kanım deli gibi akıyor.

Yeni başlangıçlar hep yeni heyecanlar demektir. Çok heyecanlıyım, bir o kadar da hüzünlü. Tam 27 yıl geçti. 2 yıl önce, hizmette 50 yılını tamamlayan Yusuf öğretmenimiz bana elini vermiş ve 50 yıl da benim çalışacağımı söylemişti. Bu enerjiyi içimde buluyorum. Tabi ki yaşam ve sağlık el verirse bunu gerçekleştireceğim.

İçimdeki heyecanı tarif edemiyorum. Sanki ilk kez nefes alıyormuşum gibi ve kalbim yeniden atıyormuş gibi.

İyi ki öğretmen olmuşum diyorum. İyi ki geleceği şekillendirme yolculuğum devam ediyor. Ülkemizin geleceğine nitelikli bireyler yetiştirme tutkumuz var. Nitelikli bir eğitim için olmazsa olmaz nitelikli öğretmendir. Özellikle, son günlerde kamuoyunda tartışmada olan uzman ve başöğretmenlik sürecinden bahsetmek istiyorum. Öğretmenliğin kariyer mesleği olması gerektiğini düşünüyorum. Hizmette olan öğretmenlerin gösterdikleri yaptıkları çalışmalar ve gösterdikleri başarılarla nitelendirilmesi önemli diye düşünüyorum.

Öğretmenler şu anda akademisyenlerin hazırladığı, daha doğrusu okuduğu videoları izliyorlar. Okudukları metinlerin de hepsi öğretmenlerle dosya halinde paylaşıldı. Sınav öncesi kopya gibi nitelendirdi bir kısım eğitimci. Sınavdan 70 alan belgeyi alacak. Pardon ek parayı alacak yani maaşı artacak.

Ben şimdi soruyorum. Eğer sınıf içi uygulamalara, öğretim sürecine, eğitimin nitelikli olması için bu uygulama ne kadar etkili olacak?

Maalesef ki olmayacak gibi görünüyor. 2006 yılında, ilk çıktığındaki değerlendirme daha nitelikliydi diye düşünüyorum. Ama şimdi sadece sınav sonucuna göre belirleniyor.

Yapılan tüm çalışmaların öğrenciye ne kadar katkısı var? Öğrenci düşünülmeden yapılan bir çalışmanın bilimsellikten ve ülkenin geleceğine vereceği faydadan uzaktır. Öğretmenler arasındaki ayrışmayı artıracağı aşikârdır.

Sınav olmasın diye asla demiyorum. Elbette sınav olmalı, kıdem de önemli, öğretmenin kendini geliştirmek için aldığı eğitim de önemli, eğitim için yaptığı araştırmalar, içinde bulunduğu projeler, yayınlanmış eserleri de önemli… Ne üretmiş, ne yapmış da uzman ya da başöğretmen olmuş, buna bakılmalı.

Bence okul yöneticileri de bu kariyere göre belirlenmeli. Okul müdürü olma şartları içinde başöğretmen olmalı, müdür yardımcısı olma şartında da uzman öğretmen olmalı.

Eğer bu uygulama bir kısım öğretmenin maaşını artırma yöntemi ise biz vatanseverler bunu desteklemiyoruz. Lütfen bu yanlıştan dönelim. 16 yıl önce yapılan uygulamadan hiçbir ders çıkartılmadan uygulamaya geçirilmesini istemiyoruz.

Geçmişte kalmak beni üzüyor, geleceği düşünmek ise şu an kaygılandırıyor, anı değerlendirdiğimde ise 27 yıllık tecrübemle ifade etmek geçiyor içimden.

Kariyer basamakları için şimdi yeniden düşünme ve başlama zamanı!

Saygılarımla.

Kadir BAYŞU

Yorumlar (2)
Sümeyra Er - 01 Ağustos 2022 22:12
Mesleğe ilk kez başlayacak gencecik kıpır kıpır yeni bir öğretmen heyecanıyla geri dönüyorum Ankaraya, dilerim ben de yeniden doğarım burada..
Yaşar karpuz - 01 Ağustos 2022 10:38
Eline yüreğine sağlık, daha nice yıllara İlk günun heyecanıyla
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Fikir Yazıları Yazıları
Mustafa Pala

Fikir Yazıları 17 Haziran 2024

Mustafa Pala