Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

KİTAPLAR ARASINDA (2)

ALİ GENÇLİ

Kategori: Fikir Yazıları - Tarih: 29 Haziran 2022 11:08 - Okunma sayısı: 440

KİTAPLAR ARASINDA (2)

KİTAPLAR ARASINDA (2)
MUCİZE DÖNÜŞ
Şu sıralar 2. Baskısını yapan Mucize Dönüş, bir yaşantı, bir anı kitabı. Okur tam anlamıyla haya mucizevi bir dönüşün öyküsünü okuyacak. Kitabın tüm gelirini Deniz Gezmiş Vakfı tarafından bursla okutulan öğrencilere bağışladığını belirten Yıldız Karina Üzüm bir gurbetçi. Almanya’da doksanlı yıllarda yaşadığı adı pek de duyulmayan ve bu hastalığa yakalanan milyonlarca kadından kurtulan ilk kadın olduğunu anlatıyor Yazar.
Gebelik döneminde kadınların yakalandığı “Help Sendromu” olarak adlandırılan bu hastalıktan kurtulan kadın sayısının yok denecek kadar az olduğu açıklamasını yaparken, tedavi süreçlerini ve yaşadıklarını elimden geldiğince birebir anlatmaya çalıştım diyor. “Çünkü yaşadıklarıma “Mucize Dönüş” adını verirken hiç de abartmadığımı göreceksiniz, kitabımı okuduğunuzda.”
Favori yayınlarından çıkan kitap, 92 sayfadan oluşuyor. Kitabının tüm gelirini bağışladığı Deniz Gezmiş Vakfı’ndaki çalışmalara da katıldığını anlatan Yıldız Karina Üzüm, kitabını; Deniz Gezmiş’in “Yenilmişsem /Elim kolum bağlı/Boynumda yağlı ip/Gelip dayanmışsam darağacına/Dudaklarımda yarın/Gözlerim yarınlarda/Unutmak mı gerek seni?/Kapılar kapalı/Tutulmuşsa gece/kapkara yollar/Sıcacık bir sevgi sunmayacak mıyım /insanlara? /Bakmayacak mıyım yarınlara/ Seslenmeyecek miyim insanlara?/ şiiriyle noktalamış.
Yazar, kitabını şu son sözlerle kısaca özetlemiş: “ Bir gece dişlerinizi fırçalayıp yatmaya hazırlanırken karnınızdaki bir sancı yüzünden yere yığılıp, gözünüzü haftalar sonra hastanede açtığınızı düşünün… Konuşmayı, yazmayı; daha kötüsü sevdiklerinizi bile anımsayamıyorsunuz. Bir çay kaşığını bile tutmaktan acizsiniz ve tıpkı bir bebek gibi her şeyi yeni baştan öğrenmek zorundasınız…”
Beş kez ölümle burun buruna gelip, adeta mucize kabilinden tekrar dünyaya dönüş yapan Yıldız Karina Üzüm’ün gerçek yaşam hikayesi, tam anlamıyla bir MUCİZE DÖNÜŞ…

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Fikir Yazıları Yazıları