Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

Taare Zameen Par (Her Çocuk Özeldir)

” Biraz tatlı, biraz ekşi, biraz yakın, biraz uzak, tek isteğim özgür olmak” diyor bu dizeler. Ailesi, öğretmenleri tarafından anlaşılamaması üzerine disleksi hastası bir 3.sınıf öğrencisinin hayattan isteğini dile getirdiği dizeler. Gerçekten de özgür ol

Kategori: Sinema - Tarih: 16 Mayıs 2022 16:34 - Okunma sayısı: 4.593

Taare Zameen Par (Her Çocuk Özeldir)

Orijinal adı: Taare Zameen Par (Her Çocuk Özeldir)
Süre: 2s 55dk
Oyuncular: Aamir Khan, Darsheel Safary, Tisca Chopra
Yönetmen: Aamir Khan
Senarist: Amole Gupte
Türü: Dram

Yapımı: 21 Aralık 2007
Ülke: Bollywood (Hindistan)
” Biraz tatlı, biraz ekşi, biraz yakın, biraz uzak, tek isteğim özgür olmak” diyor bu dizeler. Ailesi, öğretmenleri tarafından anlaşılamaması üzerine disleksi hastası bir 3.sınıf öğrencisinin hayattan isteğini dile getirdiği dizeler. Gerçekten de özgür olmak isteyen çocuklarımızın bu isteklerini yerine getirmek için yanlarında oluyor muyuz?
” Her Çocuk Özeldir” hayata farklı renklerle bakan özel çocukların, fark edilmesi konusunda farkındalık yaratıyor.
Akademik başarı odaklı, bilimden, sanattan uzak bir nesil yetiştirmeye, eğitimciler ve veliler baskı yapmakta. Herkesi, aynı hamurdan yapılmış, aynı kalıptan çıkmış gibi düşünen, farklılıklara saygı göstermeyen ebeveynler, çocuklarının doktor, mühendis vb. mesleklere sahip olmasını istiyor.
Dünyada iz bırakmış kişilerin, sıra dışı insanlar olduğunu görüyoruz. Birçok bilim adamının, müzisyenin, ressamın, düşünürün, yazarın ya da sporcunun disleksi hastası olduğunu ancak bu hastalığın başarıyı engellemediğini biliyoruz. Öğrencinin hayatını değiştiren öğretmeninin de disleksi hastası olduğunu öğrencisine söylemesi filmde anlatılmak istenen temanın, farkındalığın altını çiziyor. Albert Einstein’ın şu cümlesi de bunu doğruluyor:” Öğretmenlerim, aklımın hızlı çalışmadığını, zekamın geri olduğunu, sonsuza dek asosyal olarak boş rüyalarımın peşinde koşacağımı söylüyorlardı” Disleksi hastası olan Leonardo Da Vinci’den, Thomas Alva Edison’dan, Pablo Picasso’dan ve Walt Disney’den de bahsediyor film .
Disiplin oluşturarak öğrenmeyi bu şekilde aktardığını düşünen eğitimcilere, her çocuğun özel olduğunu ve onlarla özel ilgilenilmesi, özel değerlendirilmesi ve sevgi gösterilmesi gerekliliğini vurguluyor. Biz onları kurtarırsak, çocuklar da dünyayı kurtaracak.

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
Fikir Yazıları - 16 Temmuz 2024 12:17

Bu Yaz!

BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Sinema Yazıları
Platon'un Kamerası

Sinema 02 Temmuz 2024

Platon'un Kamerası

Entre les murs(SINIF)

Sinema 14 Kasım 2023

Entre les murs(SINIF)