Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

BİR AFORİZMA VE ÇÖZÜMLEMESİ.

Marksizm bir idealdir. Ve Marksizm idealizme karşıttır. Yada tersten söylersek; Marksizm idealizme karşttır. Ve      Marksizm’in bir ideali vardır.

Kategori: Fikir Yazıları - Tarih: 29 Haziran 2019 23:20 - Okunma sayısı: 2.101

BİR AFORİZMA VE ÇÖZÜMLEMESİ.

 

 

BİR AFORİZMA VE ÇÖZÜMLEMESİ.

Marksizm bir idealdir.

Ve

Marksizm idealizme karşıttır.

 

Yada tersten söylersek;

Marksizm idealizme karşttır.

Ve     

Marksizm’in bir ideali vardır.

 

Tek başına alındığına bu iki önermenin her ikisinin de doğruluğundan şüphe edilemez. Ancakiki önerme birbirine bağlanarak birlikte değerlendirildiğinde her bir önerme ötekini ortadan kaldırır. Tıpkı matematikte artı ve eksi sayıların birbirini ortadan kaldırması gibi. Öyleyse Marksizm mantıksal olarak kendi kendini ortadan kaldırır. Ortadan kaldırma yok etmedir, bir sanının gerçek olma olanağını olanaksızlığa indirgemektir. Öyleyse Marksizm mantıksal olarak bir sanı olarak ortaya çıkmıştır ama kendi kendini sanı bile olmaktan çıkaran da kendisidir.

 Bütün insanlığı bu kadar derinden etkilemiş ve halen etkileyen bir düşünce sistemini eleştirmek bu kadar basit olabilir mi denebilir. Önermelerin kendileri ve girdikleri işlemden ortaya çıkan matematiksel sonuç basit bir gerçeği apaçık ortaya koysa da onu, kabullenmek o kadar basit olmayabilir. Ama ne yazı ki gerçek, gerçekliğini bizim kabullenmemizden almıyor.

 

 

 

Not. İdeal, belli bir şeye dair düşünce demektir, başka hiçbir şey değil. Bir ideali olmak ise belli bir düşüncesi olmak demektir, başka bir şey değil.

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
Fikir Yazıları - 16 Temmuz 2024 12:17

Bu Yaz!

BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Fikir Yazıları Yazıları
Bu Yaz!

Fikir Yazıları 16 Temmuz 2024

Bu Yaz!

Mustafa Pala

Fikir Yazıları 17 Haziran 2024

Mustafa Pala