Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

ÇOCUKLARDA 0-6 YAŞ NEDEN ÖNEMLİ?

Gizem Yarbil

Kategori: Fikir Yazıları - Tarih: 18 Şubat 2022 21:21 - Okunma sayısı: 1.130

ÇOCUKLARDA 0-6 YAŞ NEDEN ÖNEMLİ?

ÇOCUKLARDA 0-6 YAŞ NEDEN ÖNEMLİ?

Merhaba sevgili okur,
Sizlere ulaşmak ve kavuşmak için uzun yollardan geçtim. Heybeme bir sürü güzel anı ve bilgi topladım. Tabi biraz da tecrübe. E tabi dikensiz de yol olmuyor :)
Anlayacağın hayatın içinden geçtim. 33 yıllık hayatıma 2 üniversite 1 yüksek lisans bir çok eğitim sığdırdım. Türk Dili ve Edebiyatı ögrt., Çocuk Gelişimi, iletişim yüksek lisansı,oyun terapisi, Pc4 derken bir baktım eğitimler birikmiş.
On sene çok farklı işlerde çalışma fırsatı yakaladım. Insanları gözlemledim, kıyısından köşesinden hayatlara dokunmaya çalıştım. Son yıllarda hayatıma kattığım müthiş insanla yaşamın ritmini yakaladım. Bir de en kıymetli hediyemiz evladım eklendi üstüne derken ritim yükseldi ??
Erteledim yazmayi bu sürede. Çünkü daha fazla birikime ihtiyacım olduğunu düşündüm hep ama şimdi tamamım ve karşındayım??
Ne yapacağız bol bol çocuk konuşacağız. Aile konuşacağız,iletişim konuşacağız.
Interaktif olabilmesi için belki takipleşiriz de. Soru cevaplar yaparız.
Öncelikle çocuğun ilk yılları neden önemli ?
0-6 yaş neden kritik dönem? Emici zihin nedir? Bu hafta bunları konuşalım istedim.

Emici zihin, herhangi bir çaba sarf etmeden ve yorulmadan, ortamın, bütün ruhsal, zihinsel ve fiziksel yönlerini emme yeteneğine sahiptir. Bu yetenek, eşsiz olmasının yanında geçicidir. Emici zihne örnek olarak dilin kazanımını vermektedir.

Yeni doğan çocukta, bellek, zeka, akıl yürütme yeteneği olmamasına rağmen, çocuk kısa zamanda konuşmayı öğrenir. İki yaşına geldiğindeyse, emici zihni sayesinde, çevresindekilerin konuştukları dili taklit ederek konuşmayı öğrenir. Mademki çocuk dili kendiliğinden öğrenebiliyor, o halde çevresindeki bilgileri de doğal bir biçimde zorlanmadan öğrenebilir. Bu tarzda bilgi edinmek, ayrıca çocuk için doğal ve keyifli bir faaliyet olmaktadır.


Emici zihinle çocuk kendini inşa eder. 0-3 yaş arasında bunu bilinçsiz olarak yapar. Bilinç dışı olarak her şeyi emer. 3-6 yas arasında da bilinçli hale gelir. Çevresinden edinimler alır, gözlemler ve tekrarlar. Mesela dili tüm detaylarıyla alırlar. Çocuk kamera gibi fotoğraflar, yetişkin ressam gibi yapar.

0-6 yas arası dönem emici zihni kullanmak için çok önemli bir dönemdir. Bir daha bu kadar öğrenmeye sahip olamayız. Bu dönemde çocuk neye maruz kalırsa onu alır. Düzense düzen, düzensizlikse düzensizlik gibi. Aynı süngerin çamurlu suyu da, temiz suyu da çekmesi gibi düşünebiliriz.

Bu sebeple 0 6 yaşta çocuğa ayıracağımız nitelikli zaman çok önemli.

Bir sonraki yazıda farklı bir konuyla buluşmak ümidiyle sevgiyle.

Gizem Yarbil
@merakliebeveynler

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Fikir Yazıları Yazıları