Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

Prof. Dr. NECATİ CEMALOĞLU ile “SİZE DAİR”

Hülya Kandemir Yavuz

Kategori: Eğitim Bilimleri - Tarih: 06 Kasım 2021 07:30 - Okunma sayısı: 1.669

Prof. Dr. NECATİ CEMALOĞLU ile “SİZE DAİR”

Prof. Dr. NECATİ CEMALOĞLU ile “SİZE DAİR”

Hülya Kandemir Yavuz: Hocam öncelikle “Size Dair” söyleşimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyoruz.
Prof. Dr. Necati Cemaloğlu: Ben de söyleşi için teşekkür ederim.
Hülya Kandemir Yavuz: Çocukluk hayaliniz neydi, hayalinizi gerçekleştirebildiniz mi?
Prof. Dr. Necati Cemaloğlu: Çocukluk hayalim siyasal bilgiler okumak, daha sonra köşe yazarı olmaktı. Siyasal bilgiler okumadım, Eğitim Fakültesinde, Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi” okudum. Önce müfettiş oldum daha sonra da üniversitede asistanlığa başladım. Kitap yazdım. Şimdi bir internet gazetesinde yedi yıldan beri köşe yazarlığı yapıyorum. Çocukluk hayallerimden birisi kısmen gerçekleşti, diyebilirim.
Hülya Kandemir Yavuz: Öğrencilerinizden öğrendiğiniz sizi etkileyen bir bilgi var mı, nedir, bizimle paylaşır mısınız?
Prof. Dr. Necati Cemaloğlu: Öğrencilerimden her gün her saat, her ders bir şey öğreniyorum. Mamak’ta öğretmenlik yaptığım dönemde “Çam sakızı çoban armağanı.” diyebileceğim hediyeler alırdım. Hediyeler maddi açıdan çok ucuz olmasına rağmen, o hediye bana takdim eden öğrencinin duyguları ile birleştiğinde, para ile değer biçilemez durumdaydı. İletişim konusunda çok şey öğrendim diyebilirim. İlk öğretmen olduğumda, öğrencilere: “Fişlere bakmadan yazın.” Demiştim, bir türlü yazamadılar. Uzun süre çalıştırdım. Tekrar, bakmadan yazın, dedim. Bir ara öğrencilere baktığımda, gözlerini yumduklarını, bakmadan yazmaya çalıştıklarını, bu yüzden de hiyeroglif yazı gibi yazdıklarını fark ettim. O olaydan sonra öğrencilere görsel, işitsel ve dokunsal ögeleri fark ettirerek yönerge vermeye başladım. Özellikle öğrencilerin sorun çözme biçimleri çoğu zaman pratik yaklaşımları, düşünce dünyaları, algılama tarzları beni etkiledi. Özellikle Z Kuşağı ile anlaşmada ilk zamanlar sorun yaşamama rağmen, şu anda daha iyi iletişim kuruyoruz. Bu arada bizde bilişim teknolojilerini daha etkili kullanmaya başladım.
Hülya Kandemir Yavuz: Öğrencileriniz sizi tek sözcük ya da nasıl nitelendiriyorlar?
Prof. Dr. Necati Cemaloğlu: ”Eğitimin Evliya Çelebisi”, “Gayesi yurt sathını mektep yapmak olan hoca.” Gibi nitelendirmeler yapıyorlar. Beni biraz disiplinli buluyorlar. Özellikle dersin amaçlarından taviz vermemem, istikrarlı olmam, kurallı ve planlı ders işlememden etkileniyorlar.
Hülya Kandemir Yavuz: Siz, yıllar sonra nasıl anılacağınızı düşünüyorsunuz?
Prof. Dr. Necati Cemaloğlu: ”Derslere zamanında giren, son dakikaya kadar ders yapan, ara vermeyen, işini seven, üretken, dürüst ve çalışkan” olarak anılacağımı sanıyorum. Genellikle öğrencilerim mezun olsa da, benimle görüşmeye, iletişim kurmaya devam etmektedirler. Beni “Lider Öğretmen” olarak gören, lider öğretmen olarak tanımlayan öğrencilerim de vardır.
Hülya Kandemir Yavuz: Hayattan geçip giderken dünyaya nasıl bir iz bırakmak istersiniz?
Prof. Dr. Necati Cemaloğlu: “Gelecek kuşakların bildiği, eserlerini okuduğu, feyz aldığı, hâlâ daha yaşamaya devam eden.” Bir kişi olarak iz bırakmak isterim. Bu amaçla pek çok kitap yazdım. 100 yıl sonra, kütüphaneye giden bir kişinin benim yazdıklarımı okuması, faydalanması, insanlığa katkıda bulunmam beni mutlu eder. Buna kuşaklar arasında yaşamak ve ölümsüz olmak derim.
Hülya Kandemir Yavuz: Sizce, alanınız size ne kattı, siz alanınıza ne kattınız?
Prof. Dr. Necati Cemaloğlu: “Fakültede sadece mezun olmak ve müfettiş olarak göreve başlamak için çalıştım. Öğrencilik yıllarımda sürekli okumaktan, araştırmaktan dolayı, olaylara bakış açım, değerlendirme tarzım değişti. Fanatik yönlerim vardı, bunlardan kurtuldum. Olaylara farklı perspektiften bakmayı, değerlendirmeyi öğrendim. Üniversite eğitimi entelektüel rezervime üst düzeyde katkıda bulundu. Eğer bu alanı Hacettepe Üniversitesinde okumasaydım, kendimi bu kadar geliştiremezdim. Bu vesile ile hocalarıma şükranlarımı iletiyorum. Ben de alanıma öncelikle yayınlar yaparak, konferanslar vererek, bilimsel araştırmalar ile özgün bilgiler üreterek, alana iyi öğrenciler yetiştirerek hizmet etmeye, katkıda bulunmaya çalışıyorum.
Hülya Kandemir Yavuz: Hocam değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için hem Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi ailesi adına hem de okuyucularımız adına çok teşekkür ederiz.
Prof. Dr. Necati Cemaloğlu: Ben de teşekkür ederim.

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Eğitim Bilimleri Yazıları