Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

SEVGİ DİĞERİNİ KENDİ DÜNYASI İÇİNDE ANLAMAKTIR

HASAN GÜNEŞ

Kategori: Fikir Yazıları - Tarih: 06 Kasım 2021 07:18 - Okunma sayısı: 164

SEVGİ DİĞERİNİ KENDİ DÜNYASI İÇİNDE ANLAMAKTIR

SEVGİ DİĞERİNİ KENDİ DÜNYASI İÇİNDE ANLAMAKTIR
Yakınlık kurma insanın en temel gereksinmelerinden biridir. Çünkü insanı tanımak diğer biçmek ve anlamak ister. Bu nedenle, bir insan diğerini kendi dünyası içinde anlamalıdır. Bu anlayışın sorgulanması gerekmektedir.
Çünkü bu anlayışın sorgulanması demek yakınlık kurma gereksinmesinin derinliğine analizi demektir.
Ayrıca bu konu özgürleşme ve insanlaşma süreci ile yakından bir bağı vardır. Çünkü insanlar sosyal yakınlık kurma ile sevgi bir duyguyu tatmaktadırlar. Bu anlayışta bir insanın özgürleşmesinin en önemli koşullarından biridir. Çünkü sevgi bir insanı yaşama bağlamada heyecan katmaktadır.
Diğer taraftan, bir diğerini kendi dünyası içinde anlamak önemli bir ölçüde onun tutum değerlerini ve gözle görülen etkinlik, anlayışlarını davranışlarını anlamak ve analiz etmekle mümkündür.
Bunun içinde mümkün olduğu kadar diğerinin sosyalleştiği ortama bakmak gerekmektedir. Aksi halde diğerinin kendi dünyası içinde anlamak mümkün değildir.
Yine bir diğerini kendi dünyası içinde anlamanın yolu olarak onun güdülendiği kaynaklar ve bu yöndeki faaliyetleri ortaya koymak gerekmektedir.
İnsanın güdülendiği kaynakları belirlemek diğerini anlamada önemli bir belirteç olabilir. Buna göre her insanın dünyası farklıdır diyebiliriz. Çünkü her insanı güdüleyen kaynaklar farklıdır.
Yakınlık kurma bir diğerinin sosyalleştiği ortamın bilinmesini gerektirmektedir. Böyle bir yaklaşım elbette; anlaşılmayı daha da kolaylaştıracaktır. Örneğin aynı ortamda sosyalleşme demek benzer olay ve olguların etkisinde kalmak demektir.

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
Fikir Yazıları - 24 Ocak 2022 21:32

BEKLENTİ

BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Fikir Yazıları Yazıları
BEYAZ GÖMLEK

Fikir Yazıları 25 Aralık 2021

BEYAZ GÖMLEK

ŞÜKRAN

Fikir Yazıları 12 Aralık 2021

ŞÜKRAN

HİCRÂN

Fikir Yazıları 27 Kasım 2021

HİCRÂN