Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

KOLAYLAŞTIRILMIŞ ÖĞRENME BASAMAKLARI 8

UĞUR ÖZEREN

Kategori: Fikir Yazıları - Tarih: 16 Temmuz 2021 15:31 - Okunma sayısı: 818

KOLAYLAŞTIRILMIŞ ÖĞRENME BASAMAKLARI 8

KOLAYLAŞTIRILMIŞ ÖĞRENME BASAMAKLARI 8
‘’Öğrenmenin sınırlarını genellikle kendiniz koyarsınız. ‘’
‘’Colinros’’
Öğrencilerin nasıl farklı öğrendikleri, öğrencilerin nerede ilgilendikleri ve nerede sıkıldıkları, nerede ilerledikleri ve nerede sıkıştıkları hakkında gerçek bir fikir bulmak istersek, öğrencilerimizin öğrenme sınırlarını birlikte belirlemeliyiz.
Öğrenme, COVID-19 salgınıyla nedeniyle dijitale geçtikten sonra öğrencilerimiz; ekran yorgunluğu ve adaptasyon stresi ile birlikte kendi başlarına dijital öğrenmeye hazırlıksız olarak yakalandılar. Uzak sınıflar ile birlikte başlayan salgın dönemindeki öğrenme yolculuğu çevrim içi sınıflara dönüşürken teknolojik olarak uyum sağlama ve öğrencilerin biriken öğrenmelerin doğru ölçülmesi içinde kullanılacak araçlar yavaş yavaş belirlenmeye başladı.
Yeni eğitim-öğretim dönemi çok hızlı bir şekilde yaklaşırken, okullarımızın 2021-2022 eğitim-öğretim yılı için hazırlıkları ne yazık ki aynı hızda ilerlemiyor. Özel veya devlet okulları planlama süreç yönetimini yine okulların açılışlarına bırakırlarsa, bu sefer yaşayacağımız sorun geçen yılın kazanım kayıplarının telafi edilmesi sürecinde belki de üstesinden gelemeyeceğimiz bir büyüklüğe ulaşmış olacaktır.
Okullar bilgi ve kavram düzeyindeki kazanım kayıplarını hazırlayacakları proje grupları ile takım çalışmaları ve gün içinde hazırlanacak etkinlikler ile desteklemediği sürece problemi aşmada yetersiz kalacaklardır. Öğrencilerimizin yaşadığı bu duruma sessiz kalmak ve göz yummak anlamına gelecek bu durumun süreç içerisinde karşımıza daha büyük sonuçlar ortaya koyacağını unutmamalıyız.
Öğrencilerimiz, teknoloji kullanımının yoğunluğu ile okuma, anlama, dijital okuma, matematik ve fen becerileri kalıcı öğrenmeye uzlaşamazlar. Geçen yıl yaşadıkları bu yoğunluğunu; birlikte çalışma, işbirliği yapma, akran öğrenmesi ve iletişim kurabilme-devam ettirebilme çalışmalarını ile desteklemeliyiz. Vereceğimiz bu çalışmaları, okullarımızın ekosistemine ve öğrenci profiline uygun olmasına dikkat edersek, süreci daha etkili ve kolay yönetebileceğimizi düşünüyorum.
Öğretmenlerimiz, okul yönetici-liderleri; öğrencilerimize mentor, rol model, ilham verici olarak gerekli desteği sağlayabilirler.
Eğitim-öğretim çalışmalarımız, gelecek yılı kapsayacak ve okul-öğrenci profiline uygun olarak planladığımızda öğrenme ekosistemimiz her zamankinden daha iyi şekilde çalışacaktır.
‘’İnsanın iki türlü derdi vardır; çok karışık gerçekleri öğrenemez, çok basitlerini de unutur. ‘’
‘’Rebeca West’’
Kolaylaştırılmış Öğrenme Basamakları 9’de görüşmek üzere,
Varolun…

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Fikir Yazıları Yazıları