Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

KOLAYLAŞTIRILMIŞ ÖĞRENME BASAMAKLARI 7

UĞUR ÖZEREN

Kategori: Fikir Yazıları - Tarih: 19 Haziran 2021 11:30 - Okunma sayısı: 538

KOLAYLAŞTIRILMIŞ ÖĞRENME BASAMAKLARI 7

KOLAYLAŞTIRILMIŞ ÖĞRENME BASAMAKLARI 7
‘’Daha mükemmel olan, daha az işlem gerektirendir.’’
‘’Aristoteles’’
Eyleme geçmeyen her düşünce, uyurken görülen rüya gibidir. Her şey mümkün olarak eyleme geçerek rahat yapılabilirken, sorumluluk ve görev verilmeden sadece anlatılan ve bilgi düzeyinde kalan her şey sonucu olmayan bir çalışmayı ifade eder.
Pandemi dönemi sıradışı bir dönem, belki de sıradan olmayan bu zamanlarda sıradan işler yapmak gerekiyor. Sıradan zamanlarda ise sıra dışı işler yapmak bizi sonuca götürecektir.


Düşünelim, sınıfımızda okulumuzda en son ne zaman bir görev veya sorumluluk verdik. Öğrencilerimize görev ve sorumluluk verdiğimizde nasıl takip edip, süreci kolaylaştırdık.
Yaşadığımız bu kriz dönemi öğrencilerimizin, öğrenmeye odaklanmak için gereken destekleyici ortamlara, öğretmenlerimizin doğru inisiyatif kullanımı gibi birçok önemli başlıkları çok hızlı önümüze çıkardı. Bu zamanda öğrenme ortamı ile ilgili eşitsizlikler güçlendikçe, en başta velilerimiz olmak üzere tüm eğitim paydaşlarımızı çok endişeleniyor.


Bu kriz döneminde yaşadıklarımızdan nasıl etkilendiğimiz değil, aksaklıklara karşı paydaşlar olarak kolektif ve sistemli tepkilerimiz anlamlı bir öğrenme yapısı kurup kurmadığımız ortaya çıktı. Mevcut eğitim-öğretimi pratiğe dönüştüren okulllar ve öğretmenler öğrencilerini yeni döneme zamanı hissederek hazırlandılar. Bunun için kullandıkları iki önemli araçları vardı.
1. Öğrenme sorumluluğu vermek
2. Görevler ile kavramı beceriye dönüştürmek.
Sorumluluk ve görev; öğrencilerin nasıl farklı öğrendikleri, öğrencilerin nerede ilgilendikleri ve nerede sıkıldıkları, nerede ilerledikleri ve nerede destek istedikleri hakkında biz öğretmenlere gerçek bir geribildirim verebilir.
Sorumluluk ve görev; öğrenmeyi farklı öğrenci ihtiyaçlarına uyarlayarak , öğretmenlere yardımcı olabildiği gibi ve öğrencilere de öğrendikleri, nasıl öğrendikleri, nerede öğrendikleri ve ne zaman öğrendikleri konusunda daha fazla fikir verebilecektir.
Mevlana'nın dediği gibi aslında,
"Bir tohum toprağa karışıp çürümedikçe asla yeni bir filiz vermez."

Kolaylaştırılmış Öğrenme Basamakları 8’de görüşmek üzere,
Varolun…

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Fikir Yazıları Yazıları
Etkili okul

Fikir Yazıları 13 Mayıs 2022

Etkili okul

DÜŞÜNMEK

Fikir Yazıları 01 Mayıs 2022

DÜŞÜNMEK