Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

VIVALDI

Antonio Vivaldi, 17. ve 18. yüzyıl bestecileri arasında Avrupa klasik müziğindeki en ünlü isimlerden biriydi. 4 Mart 1678’de İtalya’nın Venedik kentinde dünyaya geldi. Babası Giovanni Battista Vivaldi, profesyonel bir kemancıydı. Vivaldi, babası vesilesiy

Kategori: Müzik - Tarih: 05 Haziran 2021 18:30 - Okunma sayısı: 521

VIVALDI

Antonio Vivaldi, 17. ve 18. yüzyıl bestecileri arasında Avrupa klasik müziğindeki en ünlü isimlerden biriydi.4 Mart 1678’de İtalya’nın Venedik kentinde dünyaya geldi. Babası Giovanni Battista Vivaldi, profesyonel bir kemancıydı. Vivaldi, babası vesilesiyle o sırada Venedik’teki en iyi müzisyenlerden ve bestecilerden bazılarını tanıdı ve babasından keman çalmayı öğrendi. Papaz olarak atandı ancak müzik tutkusunu yerine getirmeyi seçti. Kırmızı saçlarıyla Vivaldi ,“Kırmızı Rahip” olarak biliniyordu. Vivaldi’nin sağlık sorunları, onun dini sunmasını engelledi ve onun görevlendirilmesinden kısa bir süre sonra rahiplikten vazgeçmesine sebep oldu.
Vivaldi 25 yaşındayken başlıca eserlerinin çoğunu Venedik’teki Ospedale della Pietà’da (Devam Merak Eden Hastanesi) yetimlerin eğitim aldıkları kurumda, üç yılda besteledi. En yetenekli müzisyenler, Vivaldi’nin bestelerini icra eden bir orkestraya (dini koro müziği dahil) katıldı. Vivaldi, 1716’da müzik direktörlüğüne terfi etti.
Koro müziğine ve konserlere ek olarak düzenli olarak 1715’e kadar opera yazmaya başladı; En başarılı iki opera eseri olan La constanza trionfante ve Farnace dir.

Mantua’daki döneminde 1717’den 1721’e kadar dört bölümlü başyapıtı The Four Seasons’ı yazdı.Vivaldi’nin taraftarları ve müşterileri, Avrupa kraliyet ailelerinin üyelerini de içeriyordu.Barok üslubundaki konçertolarıyla ünlü oldu.Yaklaşık 500 konçerto içeren çalışmaları, Johann Sebastian Bach’da dahil olmak üzere sonraki bestecileri etkilemiştir.28 Temmuz 1741’de Viyana’da yoksulluk içinde öldü.

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Müzik Yazıları
MERCAN DEDE

Müzik 23 Ağustos 2020

MERCAN DEDE

YEVGENI GRINKO

Müzik 14 Temmuz 2020

YEVGENI GRINKO

PANFLÜT USTASI ZAMFİR

Müzik 23 Haziran 2020

PANFLÜT USTASI ZAMFİR

Yann Tiersen kimdir?

Müzik 09 Haziran 2020

Yann Tiersen kimdir?