Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

WHIPLASH

Öğretme tarzı zorbaca olan öğretmen ile öğrenci ilişkisi ele alınıyor. Öğretmen kendi gençliğini gördüğü öğrencisini hırslandırmak için kırıcı davranıyor. Kendi yapamadıklarını çocuklarına yaptırmak isteyen ebeveynler gibi, o da kendi olamadığını öğrencis

Kategori: Sinema - Tarih: 05 Haziran 2021 17:23 - Okunma sayısı: 1.645

WHIPLASH

WHIPLASH
Süre: 1s 47dk
Oyuncular: Miles Teller, J.K. Simmons, Paul Reiser
Yönetmen: Damien Chazelle
Senarist: Damien Chazelle
Yapımı: 16 Ocak 2015
Türü: Dram, Müzik
Ülke: ABD
Öğretme tarzı zorbaca olan öğretmen ile öğrenci ilişkisi ele alınıyor. Öğretmen kendi gençliğini gördüğü öğrencisini hırslandırmak için kırıcı davranıyor. Kendi yapamadıklarını çocuklarına yaptırmak isteyen ebeveynler gibi, o da kendi olamadığını öğrencisine yaptırmak istiyor. Öğrencilerine bilgi gücünün kendisinde olduğunu, o olmadan öğrencilerin bir hiç olduğu algısını yaratıyor. Bunun sebebi kendisinin asla bir ünlü olamayacak olması ve öğrencilerinin onun bu düşüncesini düşünme ve başkaldırma olasılığını engellemek istemesidir. Aslında, öğretmen öğrencileri olmadan hiçbir şeydir.
Öğrencinin isteği ideal benliğine ulaşmaktır. Bütün çabaları bunun içindir. Tek isteği onay almak ve cesaretlendirilmektir. Oysaki öğretmenin zorbalığının intihara götürdü öğrenci vardır. Öğretmenin verdiği başarı ve cesaretlendirme hissİ o kadar azdır ki, bu da öğrencinin hayatındaki diğer insanlardan bir anda uzaklaşmasına neden olur.

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Sinema Yazıları