Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

KOLAYLAŞTIRILMIŞ ÖĞRENME BASAMAKLARI-1

UĞUR ÖZEREN

Kategori: Yaşam Bilimleri - Tarih: 12 Nisan 2021 19:28 - Okunma sayısı: 1.500

KOLAYLAŞTIRILMIŞ ÖĞRENME BASAMAKLARI-1

KOLAYLAŞTIRILMIŞ ÖĞRENME BASAMAKLARI-1

Abraham Lincoln, 1862 yılında yaptığı bir konuşmada şöyle seslenmiş;
"Geçmişin doğmaları, fırtınaları bugün için yetersizdir. Bir durum, şartlar zorlaştıkça aşılması güç hale gelebilir. O zaman biz de zorlukların üstüne tırmanarak durumu aşmalıyız. Zorluklardan kaçarak değil, onları kullanarak ilerlemeliyiz. Davamız yeni, demek ki yeni düşünceler olmalı ve eylemlerimiz de yeni olmalı. Kendimizi azad etmeliyiz (serbest bırakmalıyız), ancak bu şekilde kurtulabiliriz"


Yaşadığımız bu dönemi düşündüğümüzde, ortaya çıkan bu zor dönemi aşmak için yeni normları kabul edip, takımımızla yapılabilecekleri birlikte planlamak ve uygulama sırasında dönüşümlü liderlik becerilerimizi kullanarak gelişim odaklı geribildirim vermemiz-almamız gerektiğini hissediyoruz.
Özellikle öğrencilerimizin, bizim yol arkadaşlığımıza ve hedef belirleme-yenileme çalışmalarımıza daha çok ihtiyaç hissettikleri görüyoruz.
Neler yapabiliriz diye düşündüğümüzde ;
- Kavram ve beceri gelişimi ile yeteneklerinin farkına varabilme sürecinde öğrencilerin doğru işbirliğine ve doğru yönlendirmeye ulaşamazlarsa, ortaya çıkacak olan yeteneklerinin farkına varamama endişesi yaşayacağımız önemli bir kriz olabilir.
Öğretmen ve öğrenme topluluğunda bulunan bir paydaş olarak; öngörülebilme, istikrarlı olma, olgunlaşma-olgunlaştırma, eşit davranma-paylaşma, ölçülü ve güvenilir olmamız öğrencilerin yeteneklerinin farkına varma sürecini kolaylaştırabilir.


İşte tam olarak burada; kolaylaştırılmış öğrenme basamakları işlerimizi kolaylaştırabilir. Öğrenen topluluğunun hıza ayak uydurması, genel yeteneklerinin bir göstergesi olarak değil, kendi ilgi ve yeteneklerinin yansıması olarak düşündüğümüzde ve planlamalarımızı bu gelişim anlayışına uygun olarak yaptığımızda öğrencinin deneyim ve uygulama süreclerini kolaylaştırabiliriz.
Varolun

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
Müzik - 27 Haziran 2022 21:57

YIRUMA

Fikir Yazıları - 09 Haziran 2022 19:30

ŞIMARIK

BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Yaşam Bilimleri Yazıları