Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

Prof.Dr. Ersin ALTINTAŞ İLE Hasan GÜNEŞ'İN Yabancılaşma üzerine yaptıgı söyleşi

Hasan GÜNEŞ

Kategori: Yaşam Bilimleri - Tarih: 22 Aralık 2020 19:06 - Okunma sayısı: 741

Prof.Dr. Ersin ALTINTAŞ İLE Hasan GÜNEŞ'İN Yabancılaşma üzerine yaptıgı söyleşi

Prof.Dr. Ersin ALTINTAŞ İLE Hasan GÜNEŞ'İN Yabancılaşma üzerine yaptıgı söyleşi

Hasan GÜNEŞ: Yabancılaşmayı kendimiz olmama olarak aldığımızda psikolojik sağlıkla ilişkisi ne
olabilir?
Prof.Dr. Ersin ALTINTAŞ: Yabancılaşma, Karl Marks’a ait bir kavramdır. İşçilerin, kendi emeklerine yabancılaşması anlamında kullanılmış, daha sonra kavramın içeriği genişletilmiştir. Ruh sağlığı olarak, kendimiz olmamak olarak bakarsak, kendi bilincimize, kişiliğimize, yeteneklerimize yabancılaşmazdır.Kendimize uygun olmayan bir alana yönelmek, kendimize yabancılaşmazdır.Geçmişimizden kopma, mankurtlaşmadır. Cengiz Aymatof’un Gün Olur Asra Bedel kitabı durumu ayrıntısıyla anlatıyor.Sağlıklı insanın geçmişi,şimdisi ve geleceği olmalıdır.Bu üç zaman boyutundan birinde sorun varsa,ruh sağlığı bozulur,kişi kendine yabancılaşır.olabilir?

Hasan GÜNEŞ:& quot;Yalnızlık, anlmasızlık duygusu bağlamında yabancılaşmayı ve psikolojik sağlığı ele alabilir misiniz?
Prof.Dr. Ersin ALTINTAŞ: İnsanın çok boyutlu bir canlıdır.Önemli bir boyutu toplumsallıktır.Robinson Cruze gibi tek başına yaşayan insanlarda,sosyal etkileşim olmaz.Zaman boyutu da olmaz.Robinson, zamandan kopmamak için,ağaca çentik atıyordu.İletişim kurmak insan için önemli bir ihtiyaçtır.İzlanda’da nüfus yoğun olmadığı için,herkeste dürbün vardı.Uzaktan,dürbünle birbirlerini görmeleri bile yetiyordu..Aksı taktirde sıkılma,kendine yabancılaşma kaçınılmaz olurdu.

Hasan GÜNEŞ:& quot;Kendini gerçekleştirme ve varoluşçuluk bağlamında yabancılaşma ve psikolojik sağlığı ele alabilir misiniz?
Prof.Dr. Ersin ALTINTAŞ:Kendini gerçekleştirmek insancıl psikolojiye göre, ruh sağlığının özüdür. Kendini gerçekleştirme benliğin gerçekleştirilmesidir. Kendine yabancılaşma, kendini gerçektirmenin tersidir.Bir örnekle anlatmak gerekirse,köylü bir kartal yumurtası bulur,tavuğun altına koyar.Zamanı gelince,civcivlerle birlikte,Kartal yavrusu da tavuğun peşine takılır.Bir gün gökte süzülen bir kartal görür.İçinden,onun gibi olmak geçer.Bir müddet sonra ölür.Civcivlerin arasında tavuklaşmıştır.Kendi olamamıştır.Kendini gerçekleştirmemiştir.Kendine yabancılaşmıştır.

& quot;

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
Müzik - 27 Haziran 2022 21:57

YIRUMA

Fikir Yazıları - 09 Haziran 2022 19:30

ŞIMARIK

BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Yaşam Bilimleri Yazıları