SEVGİ VE AİT OLMA GEREKSİNMESİ

Fikir Yazıları - HASAN GÜNEŞ

SEVGİ VE AİT OLMA GEREKSİNMESİ

Başkalarına sevgi, ilgi, güven, bağlılık duymak ve başkalarından görmek, bir gruba, aile, arkadaş, iş çevresine ait olmak bir insanın temel gereksnmeleri arasındadır. Bunların karşılanması ölçüsünde kişi bireyselleşebilir, bağımsızlaşabilir.

Başkalarına sevgi duymak insanların yaşama sevincine sevinç katmaktadır. Bu sevgi; anne, baba kardeş Tanrı vs olabilir. Gerçekte sevgi bir insanın yaşamına sevinç katan bir öğedir. Çünkü, sevgi duygusu ile kişi yaşama bağlanmaktadır. Yaşama bağlanmak bir ölçüde özgürlüğü istemek demektir. Yaşama sevinci ise bir ölçüde özgürlüğü kucaklamak demektir.

Diğer taraftan, başklarına güven kişiy bağımsızlaştırıp ve bireyselleştirir. Çünkü güven, kişiyi bağımsızlaştırıp bireyselleştirir. Çünkü, güven duygususunun karşılandığı kişiden beklentilerin neler olduğu düşüncesini verir. Pekala, nasıl oluyor da güven duygusu kişinin bireyselleşmesine neden oluyor? Çünkü, kişilerin kendisinden beklentilerin neler olduğunu bilmek kişiye gerilimden kaçınmasını sağlamaktadır. Bu da kişinin özgürlük çabasına destek sunmaktadır.

Diğer taraftan, başkalarına saygı duymak bireyin özgürlüüne katkıda bulunur. Başkalarının haklarını, onurlarının olduğunu bilmek de saygı kapsamındadır. Bu anlamda insanın hem kendi hak ve onurunu hem de başkasının hak ve onurunu düşünmek kşinin empati kurma becerisini vurguladığından hem başkasının hem de kendisinin özgürlük çabalarını destekleyecektir.