HUMAN (İNSAN)

Sinema - İnsanoğlunun derinliklerine inen, iyi ve kötü yanlarını ele alan ve karanlık yanlarımızı gösteren, dünyanın çeşitli yerlerden masalsı hayatları göstermeyi de ihmal etmeyen, insanı insana insanla anlatan bir belgesel. Yeryüzünü, yani bizim Dünyamızın, bel

& quot;

HUMAN (İNSAN ) BELGESELİ
Orijinal İsmi: HUMAN
Süre: 2s 13dk
Yönetmen: Yann Arthus-Bertrand
Yapımı: 2015
İnsanoğlunun derinliklerine inen, iyi ve kötü yanlarını ele alan ve karanlık yanlarımızı gösteren, dünyanın çeşitli yerlerden masalsı hayatları göstermeyi de ihmal etmeyen, insanı insana insanla anlatan bir belgesel.
Yeryüzünü, yani bizim Dünyamızın, belki de hiç görülmemiş en güzel yerlerine ait havadan görüntüleri ve opera tarzındaki müzikler eşliğinde Dünyamızın güzelliklerine tanıklık etme ve soluklanma fırsatı sunar.
Belgeselde her müziğin ayrı bir hikayesi var ve başarılı bir de sanatçısı var: Armand Amar. Kudüs doğumlu besteci, müzisyen, yönetmenin diğer belgesellerinde de karşımıza sıkça çıkan César ödüllü sanatçı.
Human, insan koşullarına sıkı sıkıya bağlanmamızı ve varoluş sebebimizin ne olduğunun yansıtılmasını sağlayan bir film.
Soluk kesen doğa fotoğraflarıyla, Yuva ve Okyanus Gezegeni belgeselleriyle tanınan gazeteci, fotoğrafçı ve ekolojist Yann Arthus-Bertrand, son belgesel filmi .
Arthus-Bertrand üç yılda tamamladığı bu belgeselde farklı ülke, dil, din ve kültürlerden yaklaşık iki bin kişiyle, hayatlarında en çok önem verdikleri şeylere dair derin söyleşiler yapmış.
Film yapımcılığının ötesinde bir misyonu var Arthus-Bertrand’ın:‘’Bir insan ömrü süresince nüfusu 2 milyardan 7 milyara çıkan dünyamızın içinde bulunduğu durum beni çok kaygılandırmıyor, zira dünya bir şeklide ayakta kalır. Ben asıl insanlığın geleceği için kaygılanıyorum.’’
İnsan belgeseli ile bu devasa soruna dair farkındalığımızı artırmak istiyor. Âdeta “yaşam hikâyem ne olursa olsun, önce insanım, insan olmalıyım” dedirtiyor Arthus-Bertrand.

& quot;