Notalarıyla Filmleri Değiştiren Adam: Hans Zimmer

Müzik - Film müziği denilince, akla gelen ilk isim Hans Zimmer ,1957 yılı Frankfurt doğumlu . Müzik hayatındaki ilk başarısını, Buggles grubuyla çıkardığı 45’lik olan Video Killed the Radio Star parçasıyla elde etti. Daha sonra besteci Stanley Myers ile birlik

Film müziği denilince, akla gelen ilk isim Hans Zimmer ,1957 yılı Frankfurt doğumlu . Müzik hayatındaki ilk başarısını, Buggles grubuyla çıkardığı 45’lik olan Video Killed the Radio Star parçasıyla elde etti.

Daha sonra besteci Stanley Myers ile birlikte film müzikleri dünyasına girdi ve esas başarısını bu dalda elde etti. 7 kez En İyi Film Müziği Akademi Ödülü dalında Oscar’a aday olmuş, Lion King’deki adaylığıyla da bu ödülü kazanmayı başarmıştır. Bunun yanında 4 Grammy (1 kez Crimson Tide filmiyle kazandı), 2 Altın Küre Ödülü de (2 kez Aslan Kral ve Gladyatör filmleriyle kazandı) & quot;Zimmer, bestelerinde daha çok elektronik müziği geleneksel orkestral aranjmanlarla birleştiriyor. Özellikle aksiyon, bilim kurgu gibi türlerin müziklerini yapmasının altında da bu yatıyor. Karayip Korsanları filmi için bestelediği müzikler bir dönem Türkiye’de ana haberlerin fon müziği olarak kullanılmıştı.

  1. yüzyıla damga vuran filmlerin çoğunda onun imzası var, hatta kimilerine göre bu filmlerin bu kadar etkili olmasının altında onun müzikleri yatıyor.

Müzikleriyle kalbimize dokunmuş sanatçının bazı önemli eserleri:

Rain Man

Zimmer’ın kariyerinin dönüm noktasıdır. Tek başına ortaya koyduğu bu çalışmayla Oscar’a aday gösterilmiştir.

The Lion King

Film müzikleri dünyasındaki ilk önemli başarısını “Aslan Kral” (The Lion King) ile elde etmiştir.

Pirates of the Caribbean – He’s a Pirate

Batman Begins

The Dark Knight Rises

Inception – Time

Interstellar

The Last Samurai

Sherlock Holmes – Discombobulate

Gladiator – Now We Are Free