Gifted / Deha

Sinema - Özel okula gitmesi gerekirken devlet okuluna giden matematikte üstün yetenekli bir öğrencinin, eğitim ve sosyal ilişkilerde yaşadıkları sıkıntılar konu alınıyor. Annesi de kendisi gibi matematiğe yetenekliydi ancak kızı bebekken intihar etmiştir. Yeğen

Gifted / Deha
Film yaş sınırı :13+ aile eşliğinde
Yapım Yılı:2017
Yapım :USA
Süre :1 saat 41 dakika
Tür:Dram
Yönetmen:Mark Webb
Oyuncular: Chris Evan,Mckenna Grace, Lindsay Duncan
Filmin ödülleri :6 Ödül & 7 Adaylik.
Film müzikleri :Seth Avett (as Timothy Seth Avett) - Gifted Intro, Cat Stevens - The Wind, The Felice Brothers - Frankies Gun!, Houndmouth - Darlin, Cher and Tina Turner - Shame, Shame, Shame, Little Big Town - Girl Crush, R.B. Greaves - Take A Letter Maria, Ill Take Care of Him, Crooked Still - Pretty Bird, Gary Lightbody (as Lightbody) and John McDaid (as McDaid) - This Is How You Walk On, Octavia Spencer and Mckenna Grace - Shame, Shame, Shame

Özel okula gitmesi gerekirken devlet okuluna giden matematikte üstün yetenekli bir öğrencinin, eğitim ve sosyal ilişkilerde yaşadıkları sıkıntılar konu alınıyor.

Annesi de kendisi gibi matematiğe yetenekliydi ancak kızı bebekken intihar etmiştir. Yeğeninin normal bir çocukluk geçirmesini isteyen dayısı onu devlet okuluna verir.

Üstün yetenekli çocuklar öğrenmeye aç ve etrafındakilere olaylara aşırı dikkatli ve meraklıdırlar, çok soru sorarlar ve cevaplardan tatmin olmaları zordur. Geçiştirilerek verilen cevaplar onları mutsuz eder. Dayısının yönlendirici olmayan onu düşünmeye sevk eden cevapları oldukça yerindedir.

Üstün yetenekli çocuklar diğer alanlarda olduğu gibi sosyal iletişimde de akranları ile anlaşmada onlara göre daha farklı düşündükleri için sıkıntı yaşarlar .Bu yüzden kendinden büyük, olgun insanlarla sohbet ederler,akranlarında bu seviyeyi bulamadıklarından dolayı onlardan uzak dururlar.

Devlet okuluna geri döndüğünde de iletişim konusunda yaşadığı sıkıntılar çoktur. Kız öğrenci olağanüstü dikkatlidir ve problem çözme yeteneğine sahiptir. Basit sorulara isteksizce cevap veren küçük kız, ağır alıştırmaları hesap makinesi gibi yapabilmektedir.

Etik değerlere bağlılığını, öğretmenin sorduğu yanlış soruyu yapamadığı halde, ona hata var diyemediğini büyüklerin hataları söylenmez şeklinde açıklayarak gösterir.

Toplumsal olaylar karşısındaki duyarlılığını dünya çapında bir kriz olmasının Almanya'nın Euro’yu bırakmasına bağlı olmayacağını söyleyerek yaratıcı düşüncesini gösterir.

Küçük kız çevresindeki olaylara ve canlılara karşı hassas ve duyarlıdır .Adalet duyguları gelişmiş ve merhametlidir .Hayvan sevgisi yüksektir, bunu evinde beslediği kedi ile kurduğu duygusal bağı, onu hayvan barınağından çıkartıp sahiplenişi koruyuculuğunu, göster anlat tekniğinde onu sunması hayvan sevgisinin yüksek olduğunu gösterir. Hayvan sevmeyen insan da sevmez.

Elinde kartondan projesi olan bir arkadaşını başka bir arkadaşı çelmek atarak düşürür, yere düşen arkadaşının emek verdiği projesi hasar görür. Herkes gülerken küçük kız, elindeki kitabı arkadaşın düşüren çocuğun kafasını indirir. Okul müdürünün dayısını ikna etmesiyle yaptığının yanlış olduğunu sınıfın önünde vurduğu arkadaşından özür dileyerek söyler; ama yine de dayanamaz, özür diledikten sonra düşen, projesi bozulan arkadaşını bütün sınıfta alkışlattırır. En iyi projenin aslında onun olduğunu ve o alkışı onun hak ettiğini söyleyerek toplumsal konularda adalet ve haksızlık gibi temalarda da hassasiyetini gösterir.