ALTIN GÜN

Fikir Yazıları - Hazırlanın, yeni bir grubu keşfe çıkıyoruz. Lütfen, paraşütlerinizi son kez kontrol ediniz çünkü keşiften sonra uçabilirsiniz.

Hazırlanın, yeni bir grubu keşfe çıkıyoruz. Lütfen, paraşütlerinizi son kez kontrol ediniz çünkü keşiften sonra uçabilirsiniz.

Düğün salonuna kıvrılacağız, olmadı eskilere, 70’lere…

İşte karşınızda Altın Gün.

Grubu keşfettiğinizde dünyanın tüm meridyenlerine ve paralellerine alttan alta yaptığı baskıyı hissedeceksiniz

Kemikleriniz kireçli değil ve içiniz hâlâ kıpır kıpırsa tam yerindesiniz. Çağlayandan aşağı akmaktasınız; lütfen gevşeyiniz, sonunda yüzünüzde gülücükler ortaya çıkacak.

Önce bu güzelliğe, “Aaa,” deyip şaşıracaksınız, ardından“Bizden ama bu topraklarda değillermiş.” diye hayıflanacaksınız. Grubumuz, Hollanda çıkışlı, içinde iki de Türk var ama müziklerinin hepsi Türkçe. Kültürün zaferi!

Barış Manço, Erkin Koray, Selda Bağcan ve “Anadolu psychedelicrock”a katkı yapmış olanların bayrağını taşıyorlar. Yeni bir harmanla… Dillerinde bizim dilimiz, kalplerinde bizim dertlerimiz ve coşkumuz var.

(Parantez açıp Allah senden razı olsun Bay Rosewater*, dememek için kendimi zor tutuyorum.)

Bizde az çok biliniyor ama festivaller nedeniyle dünya çapında bir hayran kitlesine sahip. Ekşi’de, “Dinlediğim en iyi grup…” diyen de var, “… İşte yeşil sahalarda görmek istediğimiz hareketler, bunlar.” diyen de…

Dinlemelisiniz efendim, dinletmelisiniz. Grubun türküleri için sokağın başına hoparlör yerleştirmeyi düşünenler olabilir, eskiden olsa çeşme başında bu türkülerle ne halay çekilir veya oynanırdı, varın siz düşünün.

Dinlediğimizde yaşımız uygun olmasa da filmlerden öğrenmişizdir, sanırım gözümüzde canlanıverecektir: yetmişler pantolonları, gömlekleri; o dönemin saçları…

Dinlersiniz diye ben buraya grubun “Yolcu” türküsünün adresini bırakıyorum: https://www.youtube.com/watch?v=UyRXR-ORNK8

İyi dinlemeler, efendim…

 

 *Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut’un bir eseridir.

Görsel kaynak: https://twitter.com/altingunband