James Newton Howard

Müzik - James Newton Howard James Newton Howard 9 Haziran 1951 doğdu. Amerikalı bir film bestecisi, müzik yapımcısı ve klavyecidir. Howard, Los Angeles'ta doğdu. Müzisyen bir aileden geliyor; büyükannesi bir kemancıydı. Howard, dört yaşında klasik piyano de


James Newton Howard
James Newton Howard 9 Haziran 1951 doğdu. Amerikalı bir film bestecisi, müzik yapımcısı ve klavyecidir.
Howard, Los Angeles'ta doğdu. Müzisyen bir aileden geliyor; büyükannesi bir kemancıydı. Howard, dört yaşında klasik piyano dersleri alarak çocukken müzik okumaya başladı. Müzik Okulu'nda piyano performansı bölümü olarak okudu, ancak 6 hafta sonra "Piyano çalışmaktan başka şeyler yapmak istediği" için okulu bıraktı. Howard üniversiteden ayrıldıktan sonra Mama Lion adlı kısa ömürlü bir rock grubuna katıldı. 70'lerin başında, menajerinin ona Elton John ile bir seçmeler ayarladığı 1975'teki büyük çıkışına kadar kendisini "pislik fakiri" olarak tanımladı . John'un grubuna katıldı ve 70'lerin sonu ve 80'lerin başında klavyeci olarak onlarla turneye çıktı. 1984'te Howard, bir film için ilk müzik parçasını besteledi ve Toto'nun David Lynch filmi Dune için yaptığı müzikteki "Trip to Arrakis" için David Paich ile ortak yazarlık kredisi aldı . Crosby, Stills ve Nash ile kısa bir süre gezdikten sonra , menajerinin kendisine getirdiği bir film için müzik yazma fırsatını değerlendirdi. Bu kariyer hamlesi, onun başarılı bir film müziği bestecisi olmasına yol açacaktı100'den fazla filmde müzik yaptı ve bir Grammy Ödülü , bir Emmy Ödülü ve Akademi Ödülleri için dokuz adaylık aldı . Film müzikleri arasında Pretty Woman (1990), The Fugitive (1993), Space Jam (1996), Peter Pan (2003), King Kong (2005), Hans Zimmer ile birlikte bestelediği The Dark Knight (2008) ve Fantastic Beasts sayılabilir .

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1 ile aktris Jennifer Lawrence'ın vokallerinin yer aldığı " Asma Ağaç"ın da dahil olduğu filmin müziklerini besteleyerek büyük başarı elde etti .
Howard, 2014'te iki Akademi Ödülü adayı filmin, Nightcrawler ve Maleficent'in müziklerini yaptı .
Howard, Harry Potter film serisinin devamı /prequel'i olan fantastik drama Fantastik Canavarlar ve Nerede Bulunur'un ve onun devamı niteliğindeki Fantastik Canavarlar: Grindelwald'ın Suçları ve Fantastik Canavarlar: Dumbledore'un Sırları'nın müziklerini besteledi .