2021 Yılı Üniversite Mezunlarına Mesaj

Fikir Yazıları - Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi (emekli) Öğretim Üyesi

2021 Yılı Üniversite Mezunlarına Mesaj

Sevgili gençler, genç mezunlarımız;

Fakülte bitti, nihayet mezun oluyorsunuz..
Evet ama farkındayım;
İlkokuldan beri hazırlandığınız, sınavlara girerek yarıştığınız, hep hayalini kurarak geldiğiniz üniversitenizden bu şekilde mezun olmayı beklemiyordunuz!
Hocalarınızın elinden mezuniyet belgelerinizi alarak kepleri havaya fırlatacağınız mezuniyet törenleri olmaksızın, arkadaşlarınızla kucaklaşamadan on-line olarak bitirilen bir lisans öğretim süreci! Böyle bir “son” hayal etmemiştiniz hiç!
Haklısınız elbette..
İşte hayat, bize bazen acımasızca bir ders verir ve der ki:
“Senin hayallerin var, benim gerçeklerim!”
“Senin planların var, benim sürprizlerim..”
Evet, sevgili gençler; yeni bir yaşamın eşiğinde ve umut dolu bir yürekle vereceğiniz yanıt ne olmalıdır?
“Senin gerçeklerin varsa, benim de bu gerçeklere uyum sağlama gücüm,
Senin problemlerin varsa, benim de problemleri çözme gücüm,
Senin güçlüklerin varsa, benim de bunları aşma potansiyelim, senin sürprizlerin varsa benim de esnekliğim..
Sen işi yokuşa sürüyorsan, benim de dayanma gücüm var, umudum var, yılmazlığım var..
Ey hayat!.. Biliyorum ki amacın; “bana dünyayı zindan etmek değil, beni geliştirmek, beni kendime getirmek, bana sahip olduklarımı fark etmeyi ve değerini bilmeyi öğretmek”
Bu nedenle, ey hayat, ben seninle bir güç gösterisine girişmeyecek kadar akıllıyım. Biliyorum ki ben ancak senin bana sunduğun fırsatları görerek, senin tehditlerini anlayarak, seni koruyarak yaşamımı sürdürebilirim.
İşte sevgili gençler, ancak “hayatla senkronize olarak” yaşamımızı sürdürebiliriz. Ne demektir ‘hayatla senkronize olmak’?
Ben buna “karşılıklı uyumlanma” diyorum; diğer bir deyişle hayata uyum sağlarken hayatın da bize uyum sağlamasına izin vermek.. Karşılıklı bir denge ve ritim içinde yaşamı sürdürmek.. Yaşam ile bir uyum ve ahenk sağlayabilmek..
İşte bu, gerçek hayat dersidir.. Bu dersi öğrenmek ömür boyu sürer.. Ama eğer çalışkan bir öğrenciysek bu derste başarılı olmanın; “kendini” ve “hayatı” keşfederek, doğru tanıyarak ve anlamlandırarak gerçekleşebileceğini anlarız. Ve işte bu gerçeği ne kadar çabuk anlar ve kabul edersek hayatla o kadar çabuk senkronize olabiliriz..
Bu hep devam eden bir süreçtir.. Diplomalar alsanız da mezun olamayacağınız bir öğrenme sürecidir hayat.. Çünkü verdiği dersler hep değişir.. Koşullar hep değişir ama siz de değişirsiniz, gelişirsiniz bu süreçte..
Kendini “ÖĞRENCİ” olarak görme bilgeliğine sahip olanlar için, tüm yaşam bir öğrenme serüvenidir: Yaşarken öğreniriz.. Yaşamak için öğreniriz… Öğrenerek olgunlaşır, gelişiriz.. Ve belki de “yaşamayı” öğreniriz sonunda.
Kendinizi ve yaşamı keşif yolculuğunuzun, üniversitede öğrendiklerinizle daha kolay ve daha zevkli olmasını diliyorum.. Bu yolculukta umudunuzu hiç yitirmemenizi, asla vazgeçmemenizi diliyorum
Dilerim öğrendiklerinizi bir şekilde kullanıp geliştirebileceğiniz iş fırsatları bulursunuz. Dilerim mesleğinizi tutku ile yaparsınız. Dilerim her zaman meslek etiğine uygun davranmaya özen gösterirsiniz.

Yolunuz açık olsun. Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum.

Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak
Ankara Üniversitesi
Eğitim Bilimleri Fakültesi
(emekli) Öğretim Üyesi