ORTANCA OLMAK ORTADA OLMAK!

Yaşam Bilimleri - KADİR BAYŞU

ORTANCA OLMAK ORTADA OLMAK!
Ortanca çocuğum,
Ortaokulda çalışıyorum,
Ortada durmayı seviyorum. Dengeli bir yaşamı seçiyorum.
Bugünlerde hep düşünüyorum. Orta olmak avantajmı yoksa dezavantaj mı?
Ortanca çocukların birçok özelliği olduğunu okumuştum. Aklımda kalanları sizlerle paylaşmak istiyorum. Ortancalar hep geri planda kalır iken ilerleyen yaşlarda hep kendilerini gösterirlermiş. Ortanca çocukların en belirgin özellikleri;
-Problem çözme konusunda ustalaşırlar.
-Risk almaktan korkmazlar.
-Nazik ve anlayışlıdırlar.
-Para yönetimi konusunda başarılıdırlar.
-Genellikle en akıllı kardeştirler. Ortanca çocuklar, büyük kardeşe sahip oldukları için onlardan bir şeyler öğrenebiliyorlar. Ancak bir de küçük kardeşi olduğu için öğrendiklerini ona da aktarmak zorunda kalıyorlar.
-Karar verme konusunda iyidirler.
-Özgürdürler.
-Öz güvenleri yüksektir.
-Daha üretkendirler.
-İletişim konusunda yeteneklidirler.
-Paylaşımcı ve adildirler.
-Egoları yüksek değildir.
-Daha az hata yaparlar.
Bu özellikler insanı gelecekte başarıya taşıyarak değerli kılar, ön plana çıkartır. Ama unutmayın mücadele olmadan yukarıdaki özellikleri kimse altın tepside sunmaz. Peki, bu mücadele gücü nereden geliyor? Onlarda bu durumdan kurtulmak için daha fazla çaba gösteriyorlar. Ortada kalmak onlara sıyrılma ve başarıyı yakalama şansı veriyor.
Ortaokulda çalışmak ise ortanca olmaktan daha zor. İnsanlara anlatamıyorum bu dönemin önemini ve özelliklerini. Oyun isteyen, iletişim kurmak isteyen, spor yapmak isteyen, sanatla uğraşmak, kendini her yönüyle geliştirmek isteyen ortaokul çocuklarımızın okula herkesten daha fazla ihtiyacı var.
Ortaokul birimi özellikle salgın döneminde üvey evlat muamelesi görüyor. ilkokul öğrencileri okulda, lise öğrencileri okulda ama ortada olanlar evde. Seyreltilmiş sınıflar oluşturarak okula gelecekler derken akıllara gelmeyen, aman ilkokul çok önemli, 8 ve 12. sınıf sınav senesi onlar gelmeli, yazık 1. sınıflar okuma yazma öğrenmeliler gibi… Gerçekten gelişimsel dönem incelendiğinde somut dönemden soyut döneme geçiş yaşındaki ortaokul öğrencilerinin fiziksel ve zihinsel dönüşümde oldukları bu dönemde yaşadıkları travmaların hayatları boyunca belleklerinde kalıcı olarak iz bırakacağını anlatamıyorum.
Salgın döneminde her grup okulda, ortancalar okulda değil. Küçükler daha kıymetli, büyükler daha değerli. Bir adaletsizlik var ama her zamanki gibi ortancalar bu durumdan da sıyrılmasını bilecekler. Yıllar sonra bugünler de yaşananlara dönüp bakacağız ve yine ortada olanlar geçecek ondan önde olanları ve geriden takip edenleri.
Bir de kendi bölümünün daha değerli olduğuna inananlar var. Her kademenin değerli olduğunu biliyoruz. Ancak kenarda bırakacak ne bir evladımız ne de ortancalarımız var. Herkesin keseri kendi önünü eşiyor. Biraz da ileri doğru eşsin lütfen.
Unutmayalım ki ortada olanlar, hep ortada kalmayacaklar.
Saygılarımla.
Kadir BAYŞU

KAYNAKÇA:
https://paratic.com/ortanca-cocuklarin-daha-basarili-oldugunu-gosteren-isaretler/