YERYÜZÜ HERKESİNDİR

Yaşam Bilimleri - ALİ GENÇLİ

YERYÜZÜ HERKESİNDİR
Okul yıllarımızda coğrafya dersi öğretmenimiz ülkemizin yerini tanımlarken; “TÜRKİYE ÜÇ TARAFI DENİZLERLE, DÖRT TARAFI DÜŞMANLARLA ÇEVRİLİ” bir kara parçası derdi çoğunlukla.…Çevremizdeki ülkeler hem komşumuz hem de düşmanımızdı. Bu nasıl olurdu? Anlamlandıramazdık o zamanlar. Evimizin çevresinde hatta başka mahallelerde komşularımız vardı ve ilişkilerimiz çok iyiydi. Hepsi bizim dostlarımızdı. İyi günde mutluluklarımızı paylaşır çoğaltır, acılarımızı gönül gönüle azaltırdık. Komşuluk ve Düşmanlık iki zıt kavramdı.” Ama kendimizi anlamaya başladığımız yaşlara geldiğimizde, yani 70’li yıllarda Vehbi’nin Kerrakesi ortaya çıkmaya başlamıştı. Yeryüzünü paylaşamayan insanlar, aynı coğrafyanın insanlarını düşman kılarak silah pazarını genişlettiğinin farkına varmıştık. Varmıştık ama yaşayamadığımız çocukluğumuz bizi çoktan terk etmişti.
Uzaydan bakıldığında dünyamız uçsuz bucaksız sınırsız ve herkese yetecek bir yeryüzü parçasıdır. Nimet külfet dengesinin kurulduğu bir dünyada, silahlan-maya harcanan emeğin ve paranın yeryüzünü güzelleştirmeye yöneltildiğinde, güzelliklerle dolu bir dünyaya kavuşulacağını imgelemek bile zor şu an. Ama yüreğine insanlık sevgisi tohumlayamamış insanların dünyanın tek egemeni olduğu günümüzde, çoğunluğun bilinçlenip güzellikler için mücadele etmesi ve uğraşıyı zaferle taçlandırması oldukça zaman alacağa benzer.
Geçtiğimiz günlerde ülkemizde yapılan bir ankette Türkler hiçbir ülkeyi sevmiyor” sonucu çıkmış. Ve adı geçen bir çok ülkeye karşı olumsuz düşünceler besleyenlerin oranı %80’lere kadar çıkıyormuş. İşin tuhaf yönü insanlarımızın tanımadıkları insanlara duydukları kin ve düşmanlığın bu denli büyük olması.
Yılmaz Erdoğan’ın yıllar önce yazdığı (oynadığı) bir oyununda şöyle bir konuşma geçiyordu. “12 Eylül Darbesi öncesinde ülkede kan gövdeyi götürdüğü günlerdi. Kardeş kardeşi öldürüyordu.” Sözlerine karşılık veren diğer oyuncu:” Kardeş kardeşi öldürmek ne ki, birbirlerini hiç tanımayan insanların birbirini öldürmesi, asıl kahredici olan.” diyordu.
Gözle görülemeyecek kadar bir mikrobun tüm dünyayı tutsak aldığı şu günlerde, tüm insanlık sorunların çözülmesinde bir bütün olma savaşı verirken umarım iş işten geçmiş olmaz. Çünkü her şeye karşın; “Yeryüzü Herkesindir.”